• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

سید مرتضی آوینی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسید مرتضی آوینی در سال ۱۳۲۶ ش در شهر ری ، واقع در جنوب تهران، به دنیا آمد. پدرش مهندس معدن بود. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران سپری کرد و در سال ۱۳۴۴ ش دیپلم گرفت. همان سال وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. رشته تحصیلی او معماری بود. هم درس می خواند و هم کار می کرد. در سال ۱۳۵۴ ش فوق لیسانس معماری گرفت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی آوینی به فیلم سازی روی آورد. او به گروه تلویزیونی جهاد سازندگی رفت و شروع به ساخت فیلمای مستند کرد. نخستین فیلم او درباره سیلی بود که در سال ۱۳۵۸ ش در خوزستان آمد. فیلمهای مستند بعدی او یکی "شش روز در ترکمن صحرا" بود که درباره اقدامات ضدانقلاب در منطقه گنبد تهیه شد و دیگری "خان گزیده ها بود که درباره خانهای منطقه فیروزآباد فارس ساخته شد.

آوینی با شروع جنگ (۳۱ شهریور ۱۳۵۹) و محاصره بندر خرمشهر به این شهر رفت و با یاری همکارانش فیلم "فتح خون" را ساخت سپس مجموعه "حقیقت" را برای شهر آبادان تهیه کرد. مشهورترین کار آوینی ساخت مجموعه تلویزیونی روایت فتح بود. که از سال ۱۳۶۴ ش از تلویزیون پخش شد. روایت فتح، از آنجا که چهره واقعی جبهه های جنگ را نشان می داد مورد توجه قرار گرفت. آوینی متن این فیلم ها را خودش می نوشت و گویندگی آن را نیز به عهده داشت. او نیز از ساخت فیلمهای مستند، فعالیت چشم گیری نیز در مطبوعات داشت. مقالات او ابتدا در ماه نامه اعتصام چاپ شد و بعدها در ماهنامه جهاد. او از سال ۱۳۶۸ ش در ماهنامه سوره مقاله می نوشت. مدتی نیز سردبیر آن بود. مجموعه مطالبی که او در سوره چاپ کرد بیش از ۲۵۰۰ صفحه است. از کارهای دیگر او راه اندازی ماهنامه ادبیات داستانی و تأسیس "دفتر مطالعات دینی هنر" در حوزه هنری بود. آوینی در سال ۱۳۷۱ ش بار دیگر ساخت مجموعه تلویزیونی روایت فتح را آغاز کرد و راهی مناطق مختلف جنگی شد. او شنیده بود، دالانهایی در منطقه فکه پیدا شده که پیکر دهها رزمنده ایرانی در آنجا مدفون است. در ۲۰ فروردین ۱۳۷۲ او و همکارانش به آن منطقه رفتند. پای سیدمرتضی آوینی روی یک مین خنثی نشده رفت. در اثر انفجار، یک پای او قطع شد و براثر شدت خونریزی در راه بیمارستان به شهادت رسید.

مهندس سعید یزدان پرست نیز در این حادثه شهید شد. فیلمهای ساخته شده آوینی که از تلویزیون پخش شد ۲۵ مجموعه بود. نوشته های او نیز تاکنون در دوازده جلد کتاب منتشر شده است.


جعبه ابزار