• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

آرپی‌جی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افآرپی‌جی (به روسی: РПГ-۷) نوعی جنگ‌افزار دوش‌پرتاب ضدتانک بدون لگد است که در آن راکتی با کلاهک حاوی مواد منفجره به سوی هدف شلیک می‌شود. آرپی‌جی مخفف واژه روسی ручной противотанковый гранатомёт به معنای «نارنجک‌انداز ضدتانک دستی» است. اولین نمونه آرپی‌جی در جنگ جهانی دوم با عنوان آرپی‌جی-۲ ساخته شده که طرح کلی آن به سلاح‌های ضد تانک آمریکایی بازوکا و آلمانی پانزرفاوست شباهت داشت. آرپی‌جی-۷ موفق‌ترین نمونه آرپی‌جی‌ها بود که اولین با در سال ۱۹۶۱ تولید شد و به خدمت ارتش شوروی درآمد. نه کشور مدل‌های مختلفی از این سلاح را تولید کرده‌اند و تولید آن در روسیه در شرکت بازالت همچنان ادامه دارد. این سلاح از یک پرتابگر شامل یک لولهٔ فولادی بدون خان با کالیبر ۴۰ میلی‌متری و طول ۹۵٫۳ م‌م تشکیل می‌شود و مهمات آن یک راکت است که در جلوی آن قرار داده می‌شود به‌طوری‌که سر جنگی راکت بیرون از پرتابگر قرار می‌گیرد. این سلاح در اصل به عنوان یک سلاح ضدتانک برای نیروهای پیاده‌نظام طراحی شده و می‌توان از آن برای مبارزه با هدف‌های زره‌پوش دیگر و همچنین به عنوان یک سلاح ضد نفر و ضد سنگر استفاده کرد.

فهرست مندرجات

۱ - عمل
۲ - آر پی جی زن

۱ - عمل

[ویرایش]

این سلاح به هنگام برخورد با هدف به صورت دو مرحله‌ای عمل می‌کند. ابتدا هدف را سوراخ کرده و با نفوذ به داخل، مرحله دوم عمل کرده و منفجر می‌شود. از این رو برای انهدام اهداف مستحکم مانند سنگرهای بتنی و زره پوش ها مناسب است. جهت افزایش ایمنی راکت در صورت اصابت نکردن به هدف، ماسوره سلاح به گونه‌ای طراحی شده‌است که به‌طور خودکار پس از ۶ الی ۸ ثانیه راکت را به‌طور خودکار منهدم می‌کند. مدل‌های دیگری به نام آرپی‌جی ۹ و آرپی‌جی ۱۱ نیز وجود دارد که قدرت تخریب بیشتری دارند.

۲ - آر پی جی زن

[ویرایش]

از آرپی‌جی به‌طور گسترده‌ای در جنگ عراق با ایران (توسط نظامیان نیروهای نظامی ایران) استفاده شده‌است ایرانیان به تیرانداز این سلاح آر پی جی زن می گویند. بعد از فشردن ماشۀ آرپی‌جی، سلاح با حدود ۱ تا ۲ ثانیه مکث شلیک می‌کند. در هنگام شلیک راکت وجود نفرات در پشت تیرانداز در فاصله زیر ۳۰ متر برای افراد بسیار خطرناک است.


رده‌های این صفحه : واژگان و اصطلاحات نظامی
جعبه ابزار