• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

خراسان

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاستان خراسان استانی از استان‌های ایران به مرکزیت شهر مشهد بود که تا سال ۱۳۸۳ بزرگ‌ترین استان ایران بود، اما پس از آن به ۳ استان تقسیم شد. این استان هم‌اکنون به سه استان تقسیم شده‌است:

استان خراسان رضوی که مرکز آن مشهد است.
استان خراسان شمالی که مرکز آن بجنورد است.
استان خراسان جنوبی که مرکز آن بیرجند است.
اصطلاحاً به مجموع این سه استان استان‌های خراسان هم گفته می‌شود.۱ - نگاهی اجمالی به یگان‌های رزم خراسان در دفاع مقدس

[ویرایش]

خراسان بزرگ در دفاع مقدس در قالب سیزده رده و یگان و تامین نیروی انسانی نه و نیم درصد کل اعزام‌های کشور و تقدیم بیست و سه هزار شهید و هزاران جانباز و آزاده دین خود را به اسلام و انقلاب ادا کرد. از خراسان بزرگ در سال ‌های حماسه دو یگان از ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع از این مرز و بوم انجام وظیفه کردند.
لشکر ۷۷ پیاده خراسان
پایگاه پدافند هوایی امام رضا


۲ - یگان‌های رزم خراسانی سپاه، بسیج

[ویرایش]

تیپ و لشکر ویژه شهدا
تیپ و لشکر ۲۱ امام رضا
تیپ ۱۸ جوادالائمه
تیپ (گروه) مهندسی ۴۵ جوادالائمه
لشکر ۵ نصر
گروه توپخانه ۶۱ محرم
تیپ ۱۳ رعد
تیپ ۳۱۳ حر
تیپ ۱۲ قائم(عج)
تیپ ۸۸ انصار‌الرضا(ع)


۳ - خدمات مهندسی رزمی، مهندسی پزشکی جهاد سازندگی خراسان

[ویرایش]

جهاد سازندگی خراسان علاوه بر تأمین نیازمندی‌های نیروها و یگان‌های سپاه و ارتش خراسان تمامیت جنگ را هم پشتیبانی می‌کرد و به همین دلیل زبانزد خاص و عام شد و ستاد پشتیبانی جنگ آن بارها و بارها مورد تشویق فرماندهان سپاه و ارتش و مقامات و مسئولین نظام واقع شد؛ و همزمان با جنگ گل لبخند را بر لب‌های روستانشینیان می‌کاشت. تشکیل مجموعه ستاد پشتیبانی جنگ سپاه پاسداران خراسان در مشهد و تهیه و تأمین اقلام مورد نیاز رزمندگان خراسان با جمع آوری هدایای مردمی که ظرفیت بالایی از تهیه و دوخت البسه مورد نیاز، تهیه و تامین هزینه‌های خرید خودروهای سبک و سنگین مورد نیاز، تهیه و تأمین اقلام غذایی و تنقلات رزمندگان، تهیه و ارسال میوه یگان‌های خراسان و دیگر یگان‌های کشور با افزایش ظرفیت‌های مردمی با استفاده از توانائی‌های خانواده‌های ایثارگر.

فعالیت‌های بهداری و ایجاد بیمارستان‌های صحرایی، پست‌های امداد و اورژانس، انتقال و بستری مجروحین و جانبازان از جبهه و کمک به بیمارستان‌های شهرهای استان و ایجاد بیمارستان امام حسین (ع) مشهد گوشه‌های دیگری از فعالیت‌های یگان‌های رزم خراسان می‌باشد.

خراسان بزرگ در دوران دفاع مقدس ۳۰۸۲۵۶ نفر بسیجی به یگان‌های رزم اعزام نمود. این خطه با یگان‌های رزمی که در بالا ذکر شد در ۹۸ عملیات کوچک یک تا سه روز، و عملیات‌های بزرگ ۴ تا ۷۰ روز، مثل والفجر هشت و کربلای پنج ، علاوه بر شبیخون‌ها و تک‌های محدود گردانی، حضور داشته است. عملیات‌های مستقل توپخانه ، مهندسی، پدافند هوایی و ... که در پشتیبانی یگان‌ها بوده جزو این آمار نیامده است. حضور تأثیرگذار دلاوران مردان خراسانی در میادین نبرد، کمک جدی به حفظ استقلال و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی و ناکامی دشمنان داشت.


رده‌های این صفحه : استان های ایران
جعبه ابزار