• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

مصطفی نبی‌لو

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افتاریخ تولد : ۱۳۴۵/۰۵/۲۷
محل تولد : تهران
تاریخ شهادت : ۱۳۹۶/۰۷/۲۹
محل شهادت : دیرالزور - سوریه
وضعیت تاهل : متاهل با ۳ فرزند
محل مزار شهید : قم - بهشت معصومه (س)

فهرست مندرجات

۱ - وصیتنامه

۱ - وصیتنامه

[ویرایش]

بسم الله الرحمن الرحیم
فَتَلَقَّى آدَمُ مِن رَّبِّهِ کَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَیْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ
سپس آدم از پروردگارش کلماتی را دریافت نمود وخدا براو ببخشود آری اوست که توبه پذیر مهربان است.
رسم براین است که جهادگران در راه خدا وصیت خود را با آیاتی از قرآن کریم که مزین به فضیلت‌های شهید و جایگاه شهادت در نزد خداوند متعال پرداخته آغاز می‌کند و این حقیر سراپا تقصیر از آنجایی که ما بندگان خدا از معصومین نیستیم و خطاهایی را مرتکب شده‌ایم ابتدا برای ورود به وصیت‌نامه مانند مهیا شدن برای جهاد از توبه آغاز کرده‌ام تا با طهارت جسم و روح آماده و مهیای پذیرش وعده‌های الهی که از کلام وحی به آنها اشاره و استناد خواهم نمود واردشوم، وسعی می‌کنم بیشتر با کلام وحی لسان تاثیر گذار قرآن با شما عزیزان سخن بگویم نه از زبان خودم الکن و قاصر است تا شاید مطالعه آن تذکری برای خود و شما عزیزانم باشد و همانطور که در آیه فوق اشاره شد توبه کردن ره هم خداوند از سر لطف و مرحمت به ما آموخته تا به واسطه آن مشمول مرحمت بی انتهایش واقع شویم همانگونه که در آیه ۸ سوره تحریم می‌فرماید:
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحًا عَسَىٰ رَبُّکُمْ أَنْ یُکَفِّرَ عَنْکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیُدْخِلَکُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ یَوْمَ لَا یُخْزِی اللَّهُ النَّبِیَّ وَالَّذِینَ آمَنُوا مَعَهُ ۖ نُورُهُمْ یَسْعَىٰ بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَبِأَیْمَانِهِمْ یَقُولُونَ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا ۖ إِنَّکَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ
ای کسانی که ایمان آورده اید به درگاه خدا توبه‌ای راستین کنید امید است که پروردگارتان بدی‌هایتان را از شما بزداید و شما را به باغ‌هایی که زیر (درختان) آن جویبارهاروان است در آورد در آن روز خدا پیامبر (خود) و کسانی را که با ادیمان آورده بودند خوار نمی‌گرداند نورشان را از پیشاپیش آنان وسمت راستشان روان است می‌گویند پروردگارا نور ما را برای ما کامل گردان وبرما ببخشای که توبرهرچیز توانایی.
و چون خداوند رحمن و رحیم و کریم است و کریمانه در ایه ۱۷سوره نساء قرآن می‌فرماید: إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلَى اللَّهِ لِلَّذِینَ یَعْمَلُونَ السُّوءَ بِجَهَالَةٍ ثُمَّ یَتُوبُونَ مِنْ قَرِیبٍ فَأُولَٰئِکَ یَتُوبُ اللَّهُ عَلَیْهِمْ ۗ وَکَانَ اللَّهُ عَلِیمًا حَکِیمًا. بی‌تردید توبه نزد خدا فقط برای کسانی است که از روی نادانی مرتکب کارزشت می‌شوند، سپس به زودی توبه می‌کنند؛ اینانند که خدا توبه آنان را می‌پذیرد و خدا همواره دانا و حکیم است.
واما در آیه ۱۸برای آنهایی که همواره توبه را به درستی درک نکرده‌اند و گمان می‌کنند عمرشان انتهایی ندارد یا قبلا از پایان عمر مطلع خواهند شد و در غفلت به سر می‌برند تا مرگ از راه برسد چنبن می‌فرماید: وَلَیْسَتِ التَّوْبَةُ لِلَّذِینَ یَعْمَلُونَ السَّیِّئَاتِ حَتَّىٰ إِذَا حَضَرَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ إِنِّی تُبْتُ الْآنَ وَلَا الَّذِینَ یَمُوتُونَ وَهُمْ کُفَّارٌ ۚ أُولَٰئِکَ أَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَابًا أَلِیمًا.
و برای کسانی که پیوسته کارهای زشت مرتکب می‌شوند، تا زمانی که مرگ یکی از آنان فرا رسد و در آن لحظه که تمام فرصت‌ها از دست رفته گوید: اکنون توبه کردم. و نیز برای آنان که در حال کفر از دنیا می‌روند، توبه نیست. اینانند که عذابی دردناک برای آنان اماده کرده‌ایم.
و از خداوند می‌خواهم که مرا و نسلم را مشمول رحمت خود قرار دهد همانگونه که در آیه ۱۲۸ سوره بقره برای تعلیم ما می‌فرماید: رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَیْنِ لَکَ وَمِنْ ذُرِّیَّتِنَا أُمَّةً مُسْلِمَةً لَکَ وَأَرِنَا مَنَاسِکَنَا وَتُبْ عَلَیْنَا ۖ إِنَّکَ أَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ.
پروردگارا ما را تسلیم فرمان خود قرار ده و از نسل ما امتی فرمانبردار خود پدید آر و آداب دینی ما را به ما نشان ده و برما ببخشای که تویی توبه پذیر مهربان.
و عزیزان من با امید به آیه ۷۰ سوره فرقان توبه کنید که خداوند چنین وعده نموده است: إِلَّا مَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَأُولَٰئِکَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ ۗ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِیمًا.
مگر کسی که توبه کند و ایمان آورد و کار شایسته کند پس خداوند بدی‌هایشان را به نیکی‌ها تبدیل می‌کند و خدا همواره آمرزنده مهربان است.
و در آیه ۸۲ سوره طه چنین می‌فرماید: وَإِنِّی لَغَفَّارٌ لِمَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا ثُمَّ اهْتَدَی.
و به یقین من آمرزنده کسى هستم که توبه کند و ایمان بیاورد و کار شایسته نماید و به راه راست رهسپار شود.

حالا با چنین وعده محکمی که به راستی ایمان داریم قرآن کلام خداست. و با گذشت بیش از ۱۴۰۰ سال بشر با این همه علم زبانشناسی و ادبیات و تجهیزاتی چون رایانه تاکنون نتوانسته است حتی مانند یک سوره آنرا بیاورد و به پشتوانه آن، توبه‌ای که کرده و مراقبتی که می‌کنیم مهیای اجرای فرامین خداوند متعال می‌شویم تا ان شالله بتوانیم از زمینه سازان ظهور باشیم.
و لذا با اعمال صالحی که انجام می‌دهیم بسوی خداوند متعال باز می‌گردیم همانگونه که در سوره فرقان آیه ۷۱ می‌فرماید :وَمَنْ تَابَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَإِنَّهُ یَتُوبُ إِلَى اللَّهِ مَتَابًا.
و هرکس توبه کند و کار شایسته انجام دهد در حقیقت به سوی خدا باز می‌گردد.
و زمانی بازگشت بسوی خدا کامل می‌شود که در آیه ۳۵ سوره مائده عمل کنیم که خداوند در این آیه می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَةَ وَجَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ.
ای کسانی که ایمان آورده‌اید از خدا پروا کنید و به او تقرب جویید و در راهش جهاد کنید باشد که رستگار شوید.
و خداوند کسانی را که می‌خواهند رستگار شوند در قرآن کریم چنین راهنمایی و هدایت می‌نماید:
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَةَ وَجَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ.
ای کسانی که ایمان آورده‌اید از خدا پروا کنید و به او تقرب جویید و در راهش جهاد کنید باشد که رستگار شوید.
و اگر نزد خالق متعال خواستار جایگاه ویژه‌ای هستید به چراغ راهی که در آیه ۲۰ سوره توبه به آن اشاره شده عمل کنید که می‌فرماید: الَّذِینَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ أَعْظَمُ دَرَجَةً عِنْدَ اللَّهِ ۚ وَأُولَٰئِکَ هُمُ الْفَائِزُونَ.
کسانی که ایمان آورده و هجرت کرده و در راه خدا با مال و جانشان به جهاد پرداخته‌اند نزد خدا مقامی هر چه والاتر دارند و اینان همان رستگارانند.
و در معرفی و جایگاه چنین افرادی در آیه ۱۶۹ سوره آل عمران می‌فرماید: وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ.
هرگز کسانی را که در راه خدا کشته شده‌اند مرده مپندار بلکه زنده‌اند که نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند.
حال آیا مرگ با عذاب و تمام شدن و به پایان رسیدن عمر و از دست دادن همه دلبستگی‌ها خوب است یا جاودانه شدن و روزی خوردن نزد خالق متعال مراقب باشید که شیطان و شیطان صفتان در کمین‌اند و با سخن‌هایی که می‌گویند از راه حق منحرفتان نکنند و از زخم زبان‌هایشان نهراسید که خداوند متعال درباره آنان در آیه ۱۵۶ سوره آل عمران چنین می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ کَفَرُوا وَقَالُوا لِإِخْوَانِهِمْ إِذَا ضَرَبُوا فِی الْأَرْضِ أَوْ کَانُوا غُزًّى لَوْ کَانُوا عِنْدَنَا مَا مَاتُوا وَمَا قُتِلُوا لِیَجْعَلَ اللَّهُ ذَٰلِکَ حَسْرَةً فِی قُلُوبِهِمْ ۗ وَاللَّهُ یُحْیِی وَیُمِیتُ ۗ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ.
ای کسانی که ایمان آورده‌اید همچون کسانی نباشید که کفر ورزیدند و به برادرانشان هنگامی که به سفر رفته و در سفر مردند و یا جهادگر شدند و کشته شدند گفتند اگر نزد ما مانده بودند نمی‌مردند و کشته نمی‌شدند. شما چنین سخنانی مگویید تا خدا آن را در دل‌هایشان حسرتی قرار دهد و خداست که زنده می‌کند و می‌میراند و خداست که به آنچه می‌کنید بیناست.
و سعی کنید همیشه مانند منتظران واقعی آماده باشید و خود را به ولی زمان ارائه کنید تا اگر امکان مجاهده میسر نشد حداقل جزء افرادی باشید که خداوند متعال درباره آنان در آیه ۹۲ سوره توبه می‌فرماید: وَلَا عَلَى الَّذِینَ إِذَا مَا أَتَوْکَ لِتَحْمِلَهُمْ قُلْتَ لَا أَجِدُ مَا أَحْمِلُکُمْ عَلَیْهِ تَوَلَّوْا وَأَعْیُنُهُمْ تَفِیضُ مِنَ الدَّمْعِ حَزَنًا أَلَّا یَجِدُوا مَا یُنْفِقُونَ.
و نیز گناهی نیست بر کسانی که چون پیش تو آمدند تا سوارشان کنی گفتی چنین چیزی پیدا نمی‌کنم تا بر آنان سوارتان کنم برگشتند و در اثر اندوه از چشمانشان اشک فرو می‌ریخت که چیزی نمی‌یابند تا در راه خدا جهاد کنند.
زیرا خداوند برای بهانه جویان گواه خواهد آورد تا بهانه ایشان را آشکار و مردود کند که در آیه ۴۱ سوره نساء چنین آورده است: فَکَیْفَ إِذَا جِئْنَا مِنْ کُلِّ أُمَّةٍ بِشَهِیدٍ وَجِئْنَا بِکَ عَلَىٰ هَٰؤُلَاءِ شَهِیدًا.
پس چگونه است حال مردم هنگامی که از هر امتی گواهی بیاوریم و تو را بر آنان گواه آوردیم؟!
و درآخر از همسر عزیزی که همه خانواده و آشنایان میزان دلبستگی ما را به هم می‌دانند و فقط فراق ما تنها بخاطر رضای خدا برایمان قابل تحمل بوده و هست اگر این سیه روی را از خداوند همچون حر و زهیر بپذیرد حتما بدون وارد جنت موعود نخواهم شد عزیزان می‌دانید که شهدا با شهادت به آرامش ابدی و میهمانی خدا می‌رسند و این مقدور نیست مگر همسرانی از حق خود بگذرند و قبول یک عمر تنهایی و فراق و مشقت کنند.
‌تا همسرشان به وصال معبود رسیده و جاودانه شود و همچنین بپذیرند که ممکن است همسرشان قطع نخاع و یا قطع عضو شده و عمری را در رنج نگهداری آنان بسر ببرند و یقین دارم اجر همسران شهدا و جانبازان به مراتب بالاتر از ایشان است که چنین مسئولیت سنگینی را می‌پذیرند و به فرزندان، دامادها و تمام خانواده ام توصیه می‌کنم از امام خامنه‌ای فاصله و زاویه نگیرید و همواره گوش به فرمان ایشان باشند تا ان شالله رستگار شوند.
حفاظت از حضرت آقا که محافظ اصلی دین و حرم اهل بیت هستند از اوجب واجبات است و حفاظت از ایشان حفاظت از حرم هاست و همچنین از همه عزیزان می‌خواهم که در جهت آمادگی دفاعی و علمی برای تحقق ظهور حضرت حجت (عج) بکوشند تا جزء سربازان واقعی آن حضرت و از زمینه سازان ظهور باشند. همسر و دخترانم را به صبر توصیه می‌کنم و از عفت و حجابشان مطمئن هستم و نیازی به توصیه برای ایشان نمی‌بینم. از همه اهل خانواده و ‌پدر عزیز و خواهران و برادران و بستگان عزیز و همسایگان و همکاران محترم و دوستان و آشنایان حلالیت می‌طلبم و امیدوارم اگر ندانسته خطایی از این حقیر سرزده مرا حلال کنند و برایم طلب مغفرت کنند از نماز و روزه برایم دریغ نکنند که به فضل خداوند تبارک و تعالی سعی در جبرانش خواهم نمود و به دولتمردان توصیه می‌کنم مراقب مراوده با دشمنان دین خدا باشید که ایشان هیچگاه شما را به چشم یک دوست نخواهند دید و تا مانند ایشان نشوید شما را نخواهند پذیرفت که این وعده خداوند متعال است و‌اگر بخواهند خلاف جهت مصالح اسلام حرکت کنند قطعا مورد غضب خداوند متعال و انتقام امت حزب الله قرار خواهند گرفت.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی
مصطفی نبی لو
۹۶/۶/۲۳
جعبه ابزار