• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

محمود خضرایی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمحمود خضرایی (۱۵ خرداد ۱۳۲۶ در تهران _ ۱ اسفند ۱۳۶۴ در اهواز) سرهنگ خلبان اف- ۴ فانتوم ۲ نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرمانده مرکز آموزش‌های هوایی این نیرو از اسفند ۱۳۶۴ تا زمان شهادت بود. او در ۱ اسفند سال ۱۳۶۴ در یک حمله ناجوانمردانه هوایی در جنگ ایران و عراق در اهواز به شهادت رسید.


۱ - سابقه نظامی

[ویرایش]

وی در سال ۱۳۴۵ وارد دانشکده افسری ارتش شد و سه سال بعد با درجه ستوان دومی فارغ تحصیل شد. محمود خضرایی پس از اعزام به آمریکا ، موفق شد گواهینامه خلبانی اف- ۴ فانتوم ۲ را دریافت کند. وی در اواخر سال ۱۳۶۳ به سمت فرمانده مرکز آموزش‌های هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا پایان عمرش در همین پست خدمت می‌کرد.

۲ - شهادت

[ویرایش]

صبح روز اول اسفند سال ۱۳۶۴ خضرایی در حال ترک منزل، از همسرش وصیتنامه‌اش را طلب می‌کند و آخرین تغییرات را در آن اعمال می‌کند. با عزیمت به فرودگاه مهرآباد تهران ، هواپیمای فوکر اف۲۷ فرندشیپ به خلبانی عبدالباقی درویش به مقصد اهواز به پرواز درمی‌آید. همه چیز به خوبی پیش می‌رفت که ناگهان اهواز مورد حمله هوایی قرار می‌گیرد و یکی از جنگنده‌های عراقی در آستانه ظهر هواپیمای حامل آنها را در آسمان شهر اهواز هدف قرار می‌دهد و تمامی نفرات حاضر در هواپیما که جمعا ۵۰ نفر بودند به شهادت می رسند. در این پرواز سرهنگ محمود خضرایی به همراه فضل‌الله محلاتی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قضات دیوان عالی کشور شهید شیرین شهادت نوشیدند.


جعبه ابزار