• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

عملیات وعده صادق

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افعملیات وعده صادق حمله موشکی - پهپادی بود که در نیمه‌شب ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه اسرائیل انجام شد. این حمله با به‌کارگیری پهپادهای انتحاری، موشک کروز و موشک‌های بالستیک در پاسخ به حمله هوایی اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق انجام شد.


۱ - پیش‌زمینه

[ویرایش]


۱.۱ - ترور موسوی چاشمی


چهارم دی ۱۴۰۲ سیّد رضی موسوی چاشمی تأثیرگذارترین فرمانده نظامی ایران در سوریه در یک حمله هوایی هدفمند اسرائیل به محل اقامتش در سیده زینب، در ۱۰ کیلومتری جنوب دمشق، به شهادت رسید

۱.۲ - ترور صادق امیدزاده


در ۳۰ دی ۱۴۰۲ صادق امیدزاده به همراه چهار نظامی ارشد دیگر، علی آقازاده، سعید کریمی، حسین محمدی و محمدامین صمدی در جریان جلسه ای در ساختمانی در منطقه المزه دمشق و بر اثر حملات هوایی اسرائیل به شهادت رسیدند.

۱.۳ - ترور محمدرضا زاهدی


حمله هوایی اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق در ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ (عصر روز دوشنبه) روی داد. در پی این حمله ۱۴ تن جان باختند که هفت نفر از آن‌ها از اعضای سپاه پاسداران بودند. هدف اصلی این حمله سرتیپ محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه، بود.

۲ - واکنش جمهوری اسلامی ایران

[ویرایش]

رژیم صهیونیستی در طول سال های متمادی و بویژه تحمیل شکست های متوالی به کشورهای عربی در قرن بیستم و به علت فقدان یک رقیب دولتی صرفا به گروه های مردمی که با تاکتیک های چریکی عمل می کنند مواجه بود. در عین حال این رژیم با برخورداری از امتیازات و ابزارهای غیر قانونی مختلف از جمله حمایت های همه جانبه و بدون محدودیت غرب و برخورداری از نوعی مصونیت بین المللی که از حق وتوی ناعادلانه غربی ها نشات می گرفت تصویری غیرواقعی و اغراق آمیز از قدرت خود ترسیم کرده بود و با استفاده از توان رسانه ای غرب و شبکه های سرمایه داری یهودی این وجهه را در افکار عمومی نهادینه ساخته بود. همین موارد باعث شد در شرایطی که بعد از عملیات طوفان الاقصی رژیم صهیونیستی بر شدت اقدامات خود علیه مستشاران نظامی جمهوری اسلامی ایران در سوریه افزوده بود جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ صبر راهبردی و به منظور دستیابی رژیم صهیونیستی به اهداف خود از جمله صدور بحران به خارج از مرزهای اشغالی خود و درگیرساختن سایر کشورها بویژه آمریکا از پاسخ مستقیم به این ضربات خودداری کند این سیاست رژیم صهیونیستی را جری کرد و به این جمع بندی رساند که هرگونه ضربه به جمهوری اسلامی بدون پاسخ خواهد ماند اما در نهایت تعدی به کنسولگری ایران در دمشق و عبور از این خط قرمز مسئولان را به این نتیجه رساند که صبر راهبردی در مقابل یک رژیم اصطلاحا غیرمعمول در نظام بین الملل نه تنها موجب تنش زدایی نمی شود که اتفاقا کشور را گام به گام به سمت جنگ گسترده سوق می دهد از این رو جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به جنایت اخیر رژیم صهیونیستی تصمیم به اقدام تنبیهی و بازدارندگی راهبردی علیه این رژیم گرفت و عملیات وعده صادق را در راستای دفاع مشروع در ارتقای سطح بازدارندگی طراحی و اجرا کرد.

گفتنی است که پیش از انجام این عملیات آمریکایی ها که تهران را در پاسخ دادن بسیار جدی می دیدند تلاش های بسیار گسترده ای کردند که از طریق واسطه های مختلف سطح اقدام ایران را تنزل دهند و با تهدید و تطمیع برای کنترل عملیات ایران اقدام به جنگ روانی کردند. اسرائیلی ها نیز ضمن ارسال پیام از طریق واسطه ها ملتمسانه خواهان پاسخ سطح پایین ایران بودند. در عین حال رژیم صهیونیستی دستور تخلیه سفارتخانه‌های خود را صادر کرد زیرا تصور می کرد سخت ترین پاسخ ایران حمله به یکی از این سفارتخانه ها باشد. با این حال نه تنها ایران چنین طرحی را در دستور کار خود نداشت بلکه به پاسخی دردناک تر می اندیشید البته تا زمان عملی شدن پاسخ ایران اسرائیلی ها ناگزیر شدند در انتظاری کشنده و فرسایشی شب و روز را با وحشت سپری کنند. فشار روانی ناشی از این انتظار به علاوه غیرقابل پیش بینی بودن وسعت عملیات نیز نهایتا سبب شد فشار گسترده ای از سوی متحدان رژیم صهیونیستی در نکوهش سوء محاسبه رهبران رژیم در حمله به کنسولگری ایران انجام گیرد تا آنجا که روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز می نویسد اشتباه محاسبای مقامات اسرائیلی منجر به تشدید درگیری بین اسرائیل و ایران شد مقامات اسرائیلی میگویند قبل از حمله به سفارت ایران آن را یک اقدام تحریک آمیز نمی دانستند.جعبه ابزار