• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

علی حسن المجید

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افعلی حسن المجید التکریتی (زاده ۳۰ نوامبر ۱۹۴۱ – درگذشته ۲۵ ژانویه ۲۰۱۰) معروف به علی شیمیایی از شخصیت‌های مهم حزب بعث عراق بود. او پسر عموی صدام حسین بود و مدتی وزارت دفاع عراق را به عهده داشت وی به عنوان عضو شورای فرماندهی انقلابی، در تصمیم‌گیری‌های مهم در زمان ریاست‌جمهوری صدام حسین شرکت داشت و مأمور سرکوب شورش‌های منطقه‌ای بود.


۱ - آشنایی

[ویرایش]

پیش از حمله آمریکا به عراق ، رئیس جمهور صدام حسین وی را به فرماندهی منطقه جنوبی منصوب کرد که شامل استانهای بصره ، ناصریه ، عماره و واسط است که شاهد نبردهای شدید نیروهای عراقی در مقابل نیروهای آمریکایی در نبردهای بصره ، ام القصر و ناصریه بودند . در جریان نبردهای پیش از سقوط بغداد شایعه شد که وی پس از حمله هوایی به خانه اش در بصره با محافظ خود درگذشت ، اما این خبر بی اساس بود. پس از اتمام حمله آمریكا ، وی یكی از افراد تحت تعقیب در لیست تحت تعقیب آمریكایی بود که در ۲۱ آگوست ۲۰۰۳وی در سامرا دستگیر شد .

۲ - جرایم

[ویرایش]

برخی از جرایم علی حسن المجید:
نسل‌کشی کردهای عراق که بخشی از آن به قتل و زنده به گور کردن ۱۸۲٬۰۰۰ کرد عراقی در ۱۰۰ روز انجامید.
دستور بمباران شیمیایی شهر سردشت در سال ۱۳۶۶
دستور کشتار ۵٬۰۰۰ کرد در حلبچه به وسیله سلاح‌های شیمیایی در سال ۱۹۸۸ در ادامهٔ عملیات انفال .
شرکت در کشتار و آواره کردن شیعیان در سال ۱۹۹۹
دست داشتن وی در قتل محمدصادق صدر و دو پسرش توسط سازمان امنیت عراق در فوریه ۱۹۹۹
سرکوب شورش شیعیان عراق در پی حمله ارتش بعثی به کویت در سال ۱۹۹۱
قتل ۴۲۶ اسیر ایرانی.

۳ - دادگاه وی

[ویرایش]

نخستین بار در ژانویه ۲۰۰۷ به عنوان مسئول حمله شیمیایی به روستای کردنشین حلبچه که به کشته شدن پنج هزار نفر انجامید، به اعدام محکوم شد. او سپس دو بار دیگر به اتهام سرکوب قیام شیعیان پس از حملهٔ عراق به کویت در سال ۱۹۹۱، و نیز به اتهام شرکت در کشتار و آواره کردن شیعیان در سال ۱۹۹۹، به اعدام محکوم شد. او نهایتاً در ۵ بهمن ماه ۱۳۸۸ (۲۵ ژانویه ۲۰۱۰) اعدام شد.

۴ - تدفین

[ویرایش]

جسد وی در ۲۷ ژانویه در مقبره رهبران نظام سابق عراق چال شد. مراسم تدفین وی شبانه انجام شد. به گزارش پایگاه خبری الجوار این مراسم با حضور برخی از خویشاوندان وی در منطقه عوجه تکریت برگزار شد. جسد وی را در کنار جسد طه یاسین رمضان ، معاون اول صدام حسین چال کردند.


رده‌های این صفحه : افراد و شخصیت های اهل عراق
جعبه ابزار