• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

عبدالوهاب قاسمی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افشهید عبدالوهاب قاسمى (۱۳۱۲/۰۷/۱۹ سوادکوه _ ۱۳۶۰/۰۴/۰۷ تهران) از روحانیون مبارز انقلاب اسلامی است که در حادثه هفتم تیر سال ۱۳۶۰ در دفتر حزب جمهورى، در جوار شهید بهشتی به شهادت رسید.


۱ - ولادت و تحصیلات

[ویرایش]

عبدالوهاب قاسمى در نوزدهم مهر سال ۱۳۱۲ شمسی، در سوادکوه مازندران به دنیا آمد. عبدالوهاب به اقتضاى محیط خانوادگى در همان سنین کودکى خواندن، نوشتن و قرائت قرآن را فراگرفت و پس از این مقدمات به تحصیلات دوران ابتدایى پرداخت. او براى فراگیرى علوم اسلامى، زادگاه خویش را ترک کرد و به مدت سه سال در شهرستان بابل اقامت گزید. عبدالوهاب براى ادامه تحصیل به تهران مهاجرت کرد. او در مدارس خازن الملک و حاج ابوالحسن معمار باشى از محضر علما و اساتیدى عالى قدر بهره ها برد. حجة الاسلام عبدالوهاب قاسمى در سال ۱۳۳۴ ش. به قصد اقامت در جوار بارگاه مقدس حضرت على بن موسى الرضا علیه السلام و بهره گیرى از بارقه معنوى آن امام همام و نیز استفاده از محضر استادان حوزه علمیه مشهد، تهران را ترک کرد. وى نزد حاج شیخ کاظم دامغانى - مدرس سطوح عالیه (رسائل، مکاسب و کفایه) - که به فضل و تقوا اشتهار داشت، دوره سطح را به پایان برد. او با استعداد، هوش سرشار و تلاش مداوم و پرثمر خود، این لیاقت را بدست آورد که در زمره شاگردان آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینى درآید. مرحوم قاسمى، حوزه درس این مرجع تقلید و عالم طراز اول شیعه را که در شبستان غربى مسجد جامع گوهرشاد تشکیل مى شد، مغتنم شمرد و با استعداد درخشان و مجاهدت پیگیر خود، به برکت این حوزه غنى، تا مرز اجتهاد پیش رفت.
او پس از آن براى تبلیغ امور دینى و نشر فرهنگ اسلامى، مقدس ترین و مهم ترین سنگر دین، یعنى امامت جماعت مسجد را پذیرفت و با منبر وعظ، سخنرانى ها، تشکیل جلسات اصول عقاید و بحث هاى اخلاقى و تفسیرى، به وظیفه خطیر خود جامه عمل پوشاند.

۲ - شهادت

[ویرایش]

شهید عبدالوهاب قاسمی پس از یک سال خدمتگزارى به امت مسلمان در مجلس شوراى اسلامى، در تاریخ هفتم تیرماه ۱۳۶۰ ش در کربلاى سرچشمه، در کنار شهید مظلوم دکتر بهشتى و دیگر یارانش، به دست دشمنان خلق خدا (منافقان) به دیدار حق شتافت و در جوار رحمتش آسود. بدن مطهرش بنا به وصیت وى در شهرستان قم و در قبرستان شیخان، به خاک سپرده شد.

جعبه ابزار