• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

رجبعلی عزیزی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افشهید رجبعلی عزیزی
نـام پـدر :مرادعلی
تـاریخ تـولـد :۱۳۳۷/۰۶/۰۶
مـحل تـولـد :همدا ن
سـن :۲۹ سـال
دیـن و مـذهب :اسلام شیعه
جـزئیات شـهادت
تـاریخ شـهادت :۱۳۶۶/۰۵/۰۹
کـشور شـهادت :عربستان
مـحل شـهادت :مکه مکرمه
نـحوه شـهادت :حادثه مکه مکرمه

فهرست مندرجات

۱ - سرگذشتنامه

۱ - سرگذشتنامه

[ویرایش]

شهید رجبعلی عزیزی شانزدهم شهریورماه سال ۱۳۳۷ در روستای دینگله کهریز از توابع شهرستان همدان به دنیا آمد. پدرش مرادعلی نام داشت. تا کلاس پنجم ابتدایی در روستا تحصیل کرد سپس به همدان آمد و تا اول مقطع متوسطه ادامه تحصیل داد. در سال ۱۳۵۴ به استخدام نیروی هوایی درآمد و به خدمت مشغول شد.
پس از مدت کوتاهی، پیام‌های امام خمینی(ره) باعث تظاهرات در ایران شد که شهید عزیزی در همه راهپیمایی‌ها شرکت می‌کرد و مرتب به پخش اعلامیه برعلیه رژیم پهلوی اقدام کرد تا اینکه در روز ۱۶ شهریورماه ۱۳۵۷ جهت شرکت در تظاهرات خیابان ۱۷ شهریور به تهران رفت و در آنجا مورد شناسایی مأمورین ساواک قرار گرفت و تحت تعقیب بود. به خاطر اینکه دستگیر نشود و دین خود را به اسلام و انقلاب ادا کند به بندرعباس رفت و مدتی را در آنجا گذراند و روشنگری‌ها و پخش اعلامیه را در آنجا ادامه داد و پس از مدتی راهی جزیره ابوموسی شد و در آنجا نیز به فعالیت خود ادامه داد تااینکه توسط مأمورین دستگیر و در جای نامعلومی زندانی شد تا جایی که همه کمان می‌کردند به شهادت رسیده است تا اینکه امام خمینی(ره) به ایران بازگشتند و درب‌های زندان‌ها باز شد.
خبر رسید که رجبعلی عزیزی به شهر قم آمده و پس از مدتی به همدان بازگشت و عضو سپاه انقلاب اسلامی شد و پس از طی چند ماه دوره چریکی عازم جبهه‌های کردستان ایران شد و دو سال در شهرهای مرزی با مزدوران به نبرد پرداخت. پس‌ازآن آقای علمی ریاست دادگاه انقلاب اسلامی همدان، شهید عزیزی را در دادگاه انقلاب اسلامی همدان مأموریت داده و در آنجا مشغول به فعالیت شد تا اینکه در سال ۱۳۶۶ جهت انجام فریضه دینی به مکه معظمه مشرف و هنگام شرکت در راهپیمایی برائت از مشرکین توسط نیروهای سعودی به شهادت رسید.
آرامگاه این شهید بزرگوار در گلزار شهدای باغ بهشت زادگاهش واقع است.
برادرانش نیز علیرضا در سال ۱۳۶۲ در منطقه قصر شیرین و علی در سال ۱۳۶۵ در شلمچه به شهادت رسیده‌اند.


رده‌های این صفحه : شهدای حج خونین
جعبه ابزار