عملیات والفجر چهار

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افعدم وصول به پیروزی های قاطع در عملیات های منطقه جنوب که اهداف نظامی و سیاسی را در خاک عراق دنبال میکرد باعث شد تا بدون تغییر در اراده جمهمری اسلامی ایران مبنی بر تنبیه متجاوز، محور های عملیاتی به طرف مناطقی سوق داده شود که نیروهای عراقی در ان مناطق تمرکز و تجمع نداشته باشند و اهداف تعیین شده قابل وصول باشند اجرای عملیات مسلم بن عقیل ، عملیات والفجر دو ، عملیات والفجر سه از این نوع اقدامات بشمار میرود که به ترتیب در مناطق سومار ، حاج عمران و مهران انجام گردید. تامین ارتفاعات شمال و شمالغرب مریوان ، پاکسازی بخشی از مناطق اشغالی از ضد انقلاب ، انهدام نیروهای دشمن در منطقه، قطع ارتباط عناصر ضد انقلاب منطقه با منابع پشتیبانی در عراق و نهایتا خارج کردن شهرها و ابادی های مرزی از برد توپخانه دشمن از جمله اهدافی بود که در عملیات والفجر ۴ پیگیری و دنبال شد. عملیات والفجر ۴ در منطقه عمومی شیلر در منطقه شمال غرب ایران، اقدام گسترده ی ایران در یک منطقه کوهستانی به شمار میرود این عملیات که با رمز "یاالله یاالله یاالله" انجام گرفت وسعت جبهه درگیری با عراق را بطور قابل ملاحظه ای گسترش داد.انچه باعث عدم دستیابی نیروهای ایرانی به اهداف قاطع و نهایتا سقوط صدام حسین در عراق میشد، اعزام سیل کمک های اقتصادی، نظامی، تبلیغاتی بود که بطور مستقیم از طرف کشورهای مختلف به سوی عراق سرازیر بود و یا بواسطه کشورهای منطقه به عراق میرسیدند که نهایتا باعث میشد وصول به اهداف مورد نظر مشکل گردیده و یا حتی ان را غیر ممکن ساخته و در تداوم جنگ نوعی بن بست را ظاهر سازد.

عملیات والفجر ۴ که از نظر اجرا در منطقه ی کوهستانی منحصر به فرد و منطقه نبرد نیز بسیار وسیع تعیین گردیده بود توانست با بدست اوردن اهدافی در عمق خاک عراق قدرت نظامی ایران را در مانور مناطق کوهستانی به نمایش بگذارد.تعداد ۴۲ فروند بالگرد در این عملیات بکار گرفته شد تا با ۲۶۱۵ ساعت پرواز ۲۹۳ مجروح تخلیه و ۳۶۷۵ رزمنده هلی برن و ۷۵ تن بار حمل گردد.

نتیجه
سیصد کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی و هفتصد کیلومتر مربع از خاک عراق ازاد شد و ارتفاعات مهم منطقه اشغال گردید. تصرف منطقه شیلر موجب شد تا معابر مهم تردد ضد انقلاب مسدود شود.
بیست گردان پیاده، یازده گردان کاماندویی، شش گردان زرهی و توپخانه دشمن منهدم گردید.
۵۰۰۰ نفر کشته و زخمی و اسارت ۹۰۵ نفر تلفات انسانی عراق بود
۱۸۰ دستگاه خودرو و مقادیر زیادی جنگ افزار و ۶۵ دستگاه تانک و نفربر، ۳۲ قبضه توپ، سرنگونی ۱۲ فروند هواپیما، و ۵ بالگرد امار انهدامی عراق است.
هشت دستگاه تانک و نفربر ، ۲۰۰ دستگاه خودرو، ۲۰ قبضه تفنگ ۱۰۶ ، ۲۰ قبضه موشک سام ۷ ، ده دستگاه لودر به غنیمت گرفته شد و اغلام فراوانی از تجهیزات مخابراتی و مهمات به غنیمت ایران در امد.


جعبه ابزار