سرپل ذهاب

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افشهرستان سرپل ذهاب از شهرستان‌های استان کرمانشاه است. مرکز این شهرستان شهر سرپل ذهاب است. این شهرستان با قدمتی بالغ بر ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح با فاصله ۶۶۵ کیلومتری از تهران واقع گردیده‌است و از شهرستانهای مرزی و باستانی و زر خیز استان کرمانشاه است. این شهرستان هم اکنون نیز یکی از مهم‌ترین مناطق استان کرمانشاه محسوب می‌شود.صنایع دستی شهرستان سرپل ذهاب را قالی، گلیم و جاجیم که محصولات آن‌ها با نقش‌های زیبا و مرغوب تزیین داده می‌شوند تشکیل می‌دهند.شهرستان سرپل ذهاب از شمال با شهرستان ثلاث بابا جانی ؛ از غرب به شهرستان قصر شیرین ؛ از جنوب با گیلانغرب و از غرب هم با کشور عراق و شهرستان قصر شیرین همجوار است. مردم این شهرستان با زبان کردی کلهری، کردی سورانی، کردی گورانی و کردی سنجاوی تکلم می‌کنند.


شهر سرپل ذهاب

[ویرایش]

سرپل ذهاب (کردی:سه‌رپێڵ زه‌هاو) مرکز شهرستان سرپل ذهاب است. مردم این شهر کرد هستند و به زبان کردی حرف می‌زنند. در شهرستان سرپل ذهاب پیروان شیعه، سنی و یارسان در کنار هم زندگی می‌کنند. این شهر مرزی ایران در زمان جنگ ایران و عراق به شدت آسیب دید اما بعد از جنگ بازسازی شد.

زمین لرزه سال ۹۶

[ویرایش]

زمین لرزه شدیدی ساعت ۲۱:۴۸ شامگاه ۲۱ آبان ۹۶ با قدرت ۷٫۳ درجه در مقیاس ریشتر استان‌های کرمانشاه، ایلام و کردستان و بخش‌های گسترده‌ای از غرب و شمال غرب کشور را لرزاند. کانون این زلزله به علت نزدیکی به شهر سرپل ذهاب بیشترین خسارت را به این شهر وارد کرد. در این زلزله شهر خسارت زیادی دید و بیش از ۷۳۸ کشته بر جای گذاشت. این زلزله به جز عراق در کویت ، ترکیه و بحرین نیز حس شد. پس از زلزله کرمانشاه برخی از منابع خبری از ویرانی‌های زیادی خبر دادند حجم خرابی‌ها به حدی زیاد بود که آوار برداری تا ماه‌های بعد هم ادامه داشت.


رده‌های این صفحه : شهرستان‌های استان کرمانشاه
جعبه ابزار