اومال

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاومال (به انگلیسی Umal)، روستایی با مردمانی خون گرم و مهمان نواز واقع در بخش پی رجه شهرستان نکا در استان مازندران است.


موقعیت و جغرافی

[ویرایش]

این روستا حدودا در سه کیلومتری جنوب شهر نکا واقع شده است. روستای اومال روستائی است که از شرق و غرب محاصره کوه ها و از جنوب متصل به روستاهای ولیجی محله و بریجان است که این مسئله باعث پیشرفت روستا به طرف شمال شده است "یعنی به سمت شهر نکا" در ضمن رودی که از وسط روستا می گذرد باعث نصف شدن روستا به طرفین رود شده است ونکته جالب که لازم است تاکید شود این است که خانواده های طرفین رود، خانه هایشان را روبه یکدیگر می سازند. از لحاظ وضعیت طبیعی و اقلیمی، اومال یک روستا کوهستانی جلگه ای است که آب و هوای معتدلی دارد.این روستا چشم اندازهای زیبا و جالب توجهی دارد، مراتع بسیار وسیع و سرسبز و زمین های قابل کشت در فصل های مختلف سال اهالی روستا را بسوی خود می کشاند.

آداب و رسوم

[ویرایش]

اومالی ها اهالی دو روستای بریجان و ولیجی محله را مانند برادر میدانند و این موضوع را با اداب و رسوم مشترک بخصوص در ایام عزای حسینی به خوبی می شود درک کرد. مردمان این دیار به لباس ایمان و تقوی خود را آراسته و مسلح به سلاح علم و عمل اند و زبان مادری انان زبان ترکی است "لهجه ترکی خراسانی" و تمامی اهالی روستا به این زبان تکلم میکنند. روستای اومال از روستاهای پرجمعیت شهرستان نکا می باشد. این روستا تعداد ۱۱ شهید را تقدیم اسلام کرده. جانباز های زیادی در این روستا از یادگاران دفاع مقدس هستند و ناصر عباسی مدت ؟سال در اردوگاه های بعثی به سر برده است. همچنین خانواده شهدای زیادی غیر از شهدای منصوب به این روستا در اومال زندگی میکنند که یکی از آنها شهید رضا امری اسرمی برادر خانم آقای رجب سعدی است.
جعبه ابزار