عملیات کربلای هشت

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمقاومت و سماجت نیروهای عراقی در حفظ مواضع خودشان در منطقه شلمچه از یک طرف و لزوم تداوم نبرد و باز کردن راهی برای نفوذ به عمق خاک عراق در این منطقه توسط نیروهای ایرانی از طرف دیگر موجب گردید تا سه نبرد سنگین در طول سه ماه از ۱۹/۱۰/۱۳۶۵ الی ۱۸/۰۱/۱۳۶۶ در این منطقه صورت پذیرد.

نیروی زمینی سپاه پاسداران با قرارگاه قدس و قرارگاه کربلا مواضع سپاه سوم عراق را مورد هدف قرار داد و در نظر داشت تا بتواند دژهای ۱۰۰۰، ۱۵۰۰ را نیز تصرف نموده و جنوب کانال ماهی را ازاد سازد و کانال زوجی را در منطقه تامین نماید. لذا عملیات کربلای ۸ با رمز "یا صاحب الزمان عج" از ۱۸/۰۱/۱۳۶۶ به مدت چهار روز در منطقه شرق بصره انجام شد نیروهای عراقی نشان داده بودند که برای حفظ مناطق استراتژیکی خود که از دست دادن ان ممکن است موجب برتری نظامی و سیاسی ایران گردد حاظر هستند هر بهائی را بپردازند و اصرار فرماندهان ایرانی برای تداوم عملیات در این منطقه که نهایتا نیز بجز انهدام ماشین جنگی عراق نتیجه قابل توجهی نداشت قابل تامل بود. به هر حال مسلح نمودن زمین به مین و موانع و اتش سنگین دشمن مانع از الحاق نیروهای خودی و تثبیت منطقه اشغالی شد خلبانان هوانیروز با بکار گیری ۳۴ فروند بالگرد و ۳۶۰ ساعت پرواز توانستند ۴۰۱ مجروح را تخلیه، ۴۲۱ رزمنده را هلی برن و نزدیک به هشت تن مهمات و تدارکات را به منطقه حمل نمایند.

نتیجه
نهایت پیشروی در این عملیات مانند عملیات تکمیلی کربلای پنج تا خط ۱۰۰۰ بود که به دلیل مقاومت دشمن خطوط مورد نظر تامین نشد و یگانها به خاکریز ۵۰۰ عقب نشینی نمودند
۲۶۰ اسیر و ۱۲۰۰۰ کشته و زخمی تلفات پرسنلی عراق بود.
۱۳۰ تانک و نفربر و تجهیزات نظامی عراق به همراه دو فروند هواپیما ، دو فروند بالگرد و ۴۰ عراده توپ منهدم گردید.جعبه ابزار