عملیات والفجر سه

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افقرارگاه مشترک عملیاتی نجف در غرب عنوان قرارگاهی در ایران بود که از ترکیب قرارگاه مقدم نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در غرب و سپاه ۱۱ قدر از سپاه پاسداران به وجود آمده و هدف از تشکیل آن وحدت فرماندهی در هدایت و کنترل عملیات ها بود. دو قرارگاه کوچک به نام های قرارگاه ظفر و قرارگاه فتح زیرمجموعه این قرارگاه مشترک را تشکیل می دادند. این قرارگاه سه منطقه عملیاتی زیر راجهت وادار ساختن دشمن به انتقال نیرو از جبهه های جنوب به غرب به قرارگاه خاتم الانبیا پیشنهاد داد: ارتفاعات بیشگان در سر پل ذهاب ، ارتفاعات گیسکه در سومار ، ارتفاعات زالو آب و قلاویزان در مهران .

نهایتاً انجام عملیات در منطقه عمومی مهران مورد توجه قرار گرفته و نیروهای لازم برای انجام عملیات فراهم گردید.هر چند عناصر اطلاعات و عملیات لشگر ثارالله از سپاه پاسداران مدتی قبل از عملیات در منطقه مستقر و فعالیت های جمع آوری اطلاعات را به خوبی انجام دادند ولی به دلیل عدم وجود رابطه منطقی و صحیح بین این عناصر و یگان های جدید الورود تبادل اطلاعات جمع آوری شده از منطقه و هماهنگی های لازم صورت نپذیرفت.عمل ادغام یگان های مانوری ارتش و سپاه و انجام تمرینات مشترک نیز به علت به پای کار نیامدن نیروهای سپاه برابر استعداد پیش بینی شده به موقع انجام نگرفت. لذا نیروهای عمل کننده نه تنها در شرایط بدون شناخت از همرزمان خود وارد عمل شدند بلکه فاقد اطلاعات کافی از دشمن نیز بودند.

عملیات در ساعت ۲۳ مورخه ۷/۵/۱۳۶۲ با رمز "یا الله" آغاز گردید و مدت ۱۷ روز ادامه یافت. از سه محور نیروهای خودی به دشمن یورش برده و هدف های مورد نظر را تصرف کردند.بیشترین مقاومت نیروهای عراقی روی ارتفاع ۳۴۳ معروف به کله قندی به مدت ۱۱ شبانه روز صورت پذیرفت.در این عملیات علاوه بر یگان هایی که در نقشه به آنها اشاره شده است هوانیروز و گروههای توپخانه از نیروی زمینی ارتش و خلبانان شجاع نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار مؤثری را جهت نیل به پیروزی ایفا کردند.

نتیجه
ارتفاعات نمه کلان بو و زالو آب تصرف گردید،۳۰۰ کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی و عراق آزاد شد و محورهای ارتباطی کنجانچم- مهران به دهلران و پاسگاه های مرزی رضاآباد، فرخ آباد و پاسگاه های عراقی زالوآب و دوراجی نیز از اشغال دشمن خارج شد. در این عملیات شهر و دشت مهران گسترده ترین منطقه آزاد شده به شمار می رود.
بیش از ۵۰۰۰ نفر تلفات کشته و زخمی دشمن بوده و حدود ۴۰۰ نفر نیز به اسارت درآمدند.
تعداد ۲۰۰ تانک و نفربر منهدم گردید و ۶ بالگرد ساقط شد.
تیپ های ۳۷،۷۰ زرهی و ۴۱۷، ۴۲۵،۵۰۲، ۵۱۶ پیاده و یگان های گارد مرزی ضایعات سنگینی را متحمل شدند.


جعبه ابزار