عملیات خیبر

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر جبهه ایران در چهارم بهمن ماه ۱۳۶۲ طرح مقدماتی عملیات خیبر توسط قرارگاه خاتم الانبیا به قرارگاه های عملیاتی جنوب «کربلا» ابلاغ گردید. ماموریت قرارگاه کربلا و قرارگاه نجف در این طرح تصرف و تامین ساحل نزدیک شط العرب و تصرف بصره در عراق بود.بر اورد وضعیت عملیاتی قرارگاه کربلا در هفت مرحله در هفدهم بهمن ماه ۱۳۶۲ به قرارگاه خاتم الانبیا ارسال گردید. اختلاف در چگونگی اجرای عملیات و میزان نیروهای واگذاری منجر به صدور دو راه کار گردید:

اول : اجرای عملیات افندی در فرصت مناسب و تهیه نیروهای بیشتر به منظور تصرف هدفی در عمق خاک عراق
دوم : اجرای عملیات محدودتر با استفاده از نیروی موجود به منظور تصرف هدفی در عمق کم.

بر اساس مطرح شدن راه کار دوم در جلسه مورخه ۲۵ بهمن ماه ۱۳۶۲ در شورای عالی دفاع این راه کار مورد تصویب قرار گرفت و به همین دلیل معاونت عملیات نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران عملیات افندی را جهت کنترل پل روی نهر کتیبان در شمال کانال ماهی ابلاغ نمود.کانال ماهیگیری به طول ۲۹ کیلومتر و عرض یک کیلومتر به موازات شط العرب و خط مرزی قرار داشته و مانع بسیار مهمی در جهت تصرف شهر بصره بشمار میرود، طرح جدید در حال ابلاغ و امادگی اجرای ان توسط یگان های نیروی زمینی ارتش بود که در ساعت ۲۳ مورخه دوم اسفند ماه جلسه ای در قرارگاه کربلا در غرب دارخوین تشکیل شد و از ترکیب تمامی طرح های مطرح شده طرح های عملیاتی ۳ خیبر در همان روز تهیه و جهت اجرا ابلاغ گردید. بر اساس طرح اخیر ۵ قرارگاه کربلا تشکیل شده متشکل از ۱۲ لشکر ( شش لشکر،ارتش و شش لشکر سپاه ) عملیات را در تاریخ ۰۳/۱۲/۱۳۶۲ با رمز "یا رسول الله ص" در دو محور انجام دادند.

محور اول در مسیر طلائیه و عبور از هورالعظیم با قایق های سبک و غواصان و بدنبال ان نصب پلهای شناور ابتکاری و تصرف جزایر مجنون شمالی و جنوبی
محور دوم در منطقه پاسگاه زید و شلمچه و عبور از شط العرب و تصرف بصره این عملیات هشت روز بطول انجامید و نبردی سنگین و بسیار دشوار در یک منطقه نامناسب صورت پذیرفت. در این عملیات خلبانان هوانیروز برای اولین بار با ۱۲۹۱ ساعت پرواز شبانه و با هشتاد فروند بالگرد ۱۹۴۰۰ نفر را ترابری و ۲۶۹۱ نفر مجروح را تخلیه نموده و ۱۷۰۰ تن بار را حمل کردند.

نتیجه
جزایر نفتی مجنون شمالی و مجنون جنوبی به وسعت تقریبی ۲۰۰ کیلومتر مربع به تصرف ایران در امد
۱۳۰۰۰ کشته و زخمی تلفات سنگین نیروهای عراقی به همراه بیش از هزار نفر اسیر بود.
۳۱۷ دستگاه تانک و نفربر و خودرو از عراق و همچنین هفت فروند هواپیما و نه فروند بالگرد ساقط گردید.
چهل دستگاه تانک و نفربر، بیست دستگاه خودرو و دهها عراده توپ پدافند هوایی و تعدادی زاغه مهمات به همراه مقادیر فراوانی تجهیزات به غنیمت نیروهای ایرانی در امد.


جعبه ابزار