عملیات بدر

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افتشکیل یک فرماندهی مستقل با نام فرماندهی نیروهای شرق دجله توسط عراق در منطقه هورالعظیم به دنبال ازاد سازی جزایر مجنون شمالی و جنوبی توسط نیروهای ایرانی صورت پذیرفت و بر اساس احتمالات پیش بینی شده توسط عراقی ها جهت جلوگیری از قطع محور حیاتی العماره ، بصره اقدامات زیر به انجام رسید:

ایجاد شبکه های پیچیده سیم خاردار ، و نصب شبکه های فوگاز و مین گذاری در دهانه نهرهای منتهی به سیل بندهای غربی هورالهویزه.
احداث مواضع و مزغل های بتونی روی خاکریز شرق سیل بند غربی هورالهویزه
احداث مواضع تانک روی خاکریز غربی هور و استقرار یگانهای زرهی.
احداث جاده های شوسه ی ارتباطی بین مواضع خاکریزهای شرقی و غربی
احداث جاده نظامی و احداث مواضع فرعی و یدکی، احداث جاده های اسفالته، خاکریز و سیل بند در ساحل غربی رودخانه دجله و ده ها اقدام دیگر که عراق را در حفظ و پدافند از منطقه بسیار مصمم نشان میداد.

برسی تداوم عملیات خیبر در این منطقه و ادامه حمله به سمت عمق خاک عراق توسط نیروهای ایرانی مورد توجه قرار گرفته و نهایتا طرح عملیاتی حیدر در سوم اسفند ۱۳۶۳ توسط قرارگاه کربلا و طرح عملیاتی شماره یک اباذر در دهم اسفند ماه ۱۳۶۳ توسط قرارگاه نجف اشرف تهیه و منتشر گردید. در این عملیات ۱۲ لشکر و ۵ تیپ ایرانی از ارتش و سپاه در قالب ۴ قرارگاه شرکت نموده به نیرویی بیش از ۲۱ تیپ عراقی ( پیاده، زرهی؛ مکانیزه ) یورش بردند تا عملیات خود را به نام عملیات بدر با رمز "یافاطمه الزهرا" اجرا نمایند. تعدادی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این عملیات به شهادت رسیدند. عباس کریمی ، مهدی باکری ، ابراهیم جعفر زاده ، از جمله این شهداء هستند. در این عملیات هوانیروز با بکارگیری بیست فروند بالگرد و ۷۴۳ ساعت پرواز ضمن انهدام سنگرها و ادوات زرهی، ۱۰۲۸ مجروح تخلیه، ۹۴۵ رزمنده را هلی برن و معادل ۱۰۴۹ تن اذوقه و مهمات را حمل نمودند.

نتیجه
رزمندگان اسلام هرچند در یورش اولیه، جاده العماره بصره را تصرف نمودند و تلاش نمودند تا سرپل تصرفی را گسترش دهند ولی به دلیل پاتک سنگین زرهی دشمن و مشکل بودن پشتیبانی در منطقه هور و طولانی بودن اماد راه ها مجبور به عقب نشینی شدند و تنها پد خندق و قسمتی دیگر از هورالهویزه را ازاد کردند.

۱۲۰۰۰ نفر کشته و زخمی، ۳۰۰۰ نفر زخمی از تلفات انسانی نیروهای عراقی بود.

۱۸۰ دستگاه تانک و نفربر ، ۲۰۰ دستگاه خودرو، ۱۰۰ قبضه خمپاره انداز و توپ و تخریب سه دهنه پل و یک ماکروویو ، سرنگونی شش فروند هواپیما و سه فروند بالگرد از جمله ضایعات سنگین عراقی ها محسوب گردید.


جعبه ابزار