عملیات آذرخش کبود

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افحمله هوایی ۲۰۲۰ به فرودگاه بین‌المللی بغداد عملیات نظامی است که در حدود ساعت ۱:۲۰ بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸، توسط نیروهای آمریکایی، به دستور دونالد ترامپ، برای شهادت قاسم سلیمانی فرمانده وقت سپاه قدس به کاروانی که در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد در اتومبیل در حال حرکت بود، صورت گرفت؛ طی این حمله نه نفر دیگر از همراهان از جمله ابومهدی المهندس جانشین فرماندهی و فرماندهٔ میدانی حشد شعبی، به شهادت رسیدند. وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا دلیل این حمله را انتقام کشتگان خود و جلوگیری از هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی توسط قاسم سلیمانی اعلام کرد.جزئیات

[ویرایش]

در نخستین ساعات بامدادی گفته شد یک راکت به منطقه باربری فرودگاه بین المللی بغداد اصابت کرده و دو خودرو آسیب دیده و چند نفر زخمی شدند. ساعاتی پس از آن گروه حشد الشعبی شبه نظامیان نزدیک به جمهوری اسلامی از کشته شدن یک مقام ارشد خود به همراه دو میهمان مهم خبر دادند. دقایقی بعد تلویزیون دولتی عراق اعلام کرد که یکی از کشته‌شدگان این حمله هوایی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بوده‌است.
هواپیمای مسافربری ایرباس ای۳۲۰ حامل قاسم سلیمانی در ساعت ۱۲ نیمه‌شب به وقت ایران از دمشق برخاست و کمی مانده به یک و نیم بامداد جمعهٔ ایران در بغداد فرود آمد. از ساعاتی قبل از ورود هواپیما به بغداد، نشانه‌هایی از نزدیک بودن زمان ورود یک شخصیت مهم در فرودگاه دیده می‌شد و بعداً معلوم شد که نیروهای حشد شعبی در تدارک استقبال از قاسم سلیمانی بوده‌اند. دقایقی پس از فرود هواپیما و استقبال ابو مهدی المهندس از قاسم سلیمانی و همراهانش، آن‌دو به همراه سه تن دیگر سوار یک تویوتا شدند و پنج نفر دیگر در تویوتای دوم نشسته و به سوی شهر حرکت کردند. به نوشتهٔ وبسایت اینتلی تایمز، از لحظهٔ فرود هواپیما تا شلیک راکت از پهپادها، بیش از ۱۵ دقیقه طول نکشیده‌است.


نحوه انجام عملیات

[ویرایش]

طبق گزارش نیویورک پست عملیات آذرخش کبود توسط پهباد جنرال اتمیکس ام‌کیو-۹ ریپر (General Atomics MQ-۹ Reaper) انجام گرفت. به احتمال بسیار قوی پهباد آمریکایی از موشک AGM-۱۷۹ JAGM برای هدف قرار دادن خودروی حامل حاج قاسم سلیمانی و همراهانش استفاده کرده است. در همان لحظات اول ترور ، تصویری از دست قطع شده شهید سلیمانی منتشر شد که سرلشکر محمدعلی جعفری در رسانه ملی ایران اعلام کرد : این دست نازنین حاج قاسم سلیمانی که امروز ظاهرا از بدن مطهرشان سالم مانده در عملیات طریق القدس ترکش خورده بود.

شهدای عملیات ناجوانمردانه آذرخش کبود

[ویرایش]

شهید قاسم سلیمانی
شهید حسین پورجعفری
شهید شهرود مظفری‌نیا
شهید هادی طارمی
شهید وحید زمانیان
شهید ابومهدی المهندس (الحشد الشعبی)
شهید محمدرضا الجابری (الحشد الشعبی)
شهید حسن عبد الهادی (الحشد الشعبی)
شهید محمد الشیبانی (الحشد الشعبی)
شهید حیدر علی (الحشد الشعبی)


انتقام سخت

[ویرایش]

در ساعات اولیه ۱۸ دی ۱۳۹۸ ایران در پاسخ به ترور قاسم سلیمانی چندین موشک بالستیک به سمت پایگاه عین‌الاسد آمریکا واقع در استان الانبار عراق شلیک کرد این عملیات را عملیات قاسم سلیمانی نامیدند. اولین موشک دقیقا در همان ساعت ترور حاج قاسم سلیمانی به سمت هدف شلیک شد.


جعبه ابزار