شهید

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکشته راه خدا در جهاد با دشمنان را شهید گویند. از عنوان یاد شده در بابهای طهارت، حج و جهاد سخن گفته‌اند. واژه شهید به معنای حضور و دیدن گرفته شده است، و صفت مشبه و دلالت بر ثبوت دارد. واژه شهید در قرآن کریم به عنوان گواه و شاهد "گواهان اعمال" آمده است. در روایات اسلامی، شهادت بالاترین خوبی‌ها معرفی شده است. واقعه کربلا و شهادت امام حسین (ع) بر جایگاه شهادت در نزد شیعیان افزوده است.بنابر برخی روایات، همه امامان شیعه به شهادت رسیده‌اند.


امتیازات

[ویرایش]

در روایات، برای شهید امتیازاتی برشمرده شده است:
شهید از جمله شفاعت کنندگان در قیامت است؛ سه گروهند که روز قیامت به شفاعت برمی‌خیزند و خداوند شفاعتشان را می‌پذیرد: پیامبران، علماء و شهدا.
شهید با شروطی که در فقه بیان شده،از غسل و کفن بی نیاز است و با همان جامه‌ای که به تن دارد، به خاک سپرده می‌شود.
شهید بی‌حساب به بهشت می‌رود. برخی روایات، حق الناس را از این حکم استثناء کرده‌اند.
در قیامت، شهید از نخستین کسانی است که به بهشت می‌رود.

نخستین شهید اسلام

[ویرایش]

اولین شهید مرد در راه اسلام یاسر بن عامر عنسی ، صحابی پیامبر(ص) و اولین شهید زن در راه اسلام همسرش سمیه دختر خباط پدر و مادر عمار یاسر بودند. یاسر و همسرش سمیه از نخستین گروندگان به اسلام بود و با این که در کهولت سن بود، در برابر شدیدترین شکنجه‌ها مقاومت کرد و بر اسلام خود پایدار ماند و در نهایت بر اثر شکنجه‌های ابوجهل به شهادت رسید.

سیدالشهداء

[ویرایش]

لقب سید الشهداء تا واقعه کربلا برای عموی پیامبر حمزه بن عبدالمطلب به کار می‌رفت که در اُحُد به شهادت رسید؛ اما شیعیان از آن پس این لقب را برای امام حسین به کار بردند.

استحباب زیارت قبور شهدا

[ویرایش]

زیارت قبر مطهر سالار شهیدان، حضرت امام حسین علیه السّلام و نیز دیگر شهدای کربلا ، مستحب مؤکد است؛ چنان که زیارت قبور شهدا؛ بویژه شهدای احد در نزدیکی مدینه ؛ بخصوص قبر جناب حمزه، عموی پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و نیز قبر عمار در صفین ، جعفر بن ابی طالب و دیگر شهدای نبرد موته استحباب دارد.


رده‌های این صفحه : افراد بر پایه وضعیت
جعبه ابزار