امامزاده ابراهیم علیه السلام (سوچلما)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افوی سیدی جلیل القدر، عظیم الشان و بسیار بزرگوار بود. او به عطار شهرت داشت و دارای سه فرزند به اسامی محمد ابوزید ، که وزیر دولت علوی طبرستان و اولین شخص پس از حسن بن زید داعی بود. عباس و حسن که به دست سربازان یعقوب لیث دستگیر و به شهادت رسیدند. ابوالفرج اصفهانی فرزند چهارمی به نام حسین را ذکر نموده که او نیز به دست سربازان یعقوب به شهادت رسیده است.


شرح حال

[ویرایش]

درباره شخصیت مدفون دراین بقعه، گفته های مردم یکی است. آنها معتقدند که سیدابراهیم علیه السلام پس از جراحت در جنگ، از خوف دشمنان به این منطقه پناه برده است. چوپانی آنحضرت را در این مکان پیدا می نماید و پس از مراقبت آخرالامر سید از جراحات زیاد به شهادت نائل می آید. داستان فوق با گزارش های تاریخی نیز سازگاری دارد. نسب شریف امامزاده ابراهیم علیه السلام با پنج واسطه به امام حسن مجتبی علیه السلام منتهی می شود که از قرار ذیل است:ابراهیم بن علی بن عبدالرحمن الشجری بن قاسم بن حسن بن زید بن امام حسن علیه السلام.

اطلاعات فیزیکی

[ویرایش]

آستان امامزاده ابراهیم علیه السلام دربخش هزارجریب شهرستان نکا ، ۴۵ کیلومتری جنوب خاوری شهر نکا ، دهستان استخرپشت، روستای سوچلما واقع شده است و چشم انداز آن فوق العاده زیبا و دیدنی است. جز اینکه بیش از پانزده کیلومتر جاده خاکی دارد و در فصل زمستان تردد به آن امکان پذیر نیست. در سال ۱۳۸۰ هجری شمسی بنای قبلی بقعه که از خشت و گل بوده را تخریب و به جای آن بنایی ساده با بلوک سیمانی ساخته اند.زوار زیادی به جهت بروز کرامات به این بقعه روی می آورند. تصویر افراد زیادی که شفا یافته اند در دیوار بقعه نصب است. تعداد ده واحد آلاچیق چوبی به وسیله کسانی که شفا گرفته اند ساخته شده است.


رده‌های این صفحه : امامزادگان شهرستان نکا
جعبه ابزار