نکا

نکا

آشنایی با شهرستان نکا


شهرستان نِکا [به انگلیسی Neka] یکی از شهرستان‌های استان مازندران است ، مرکز این شهرستان شهر نکا است. شهرستان نکا از غرب به شهرستان میاندرود و از شرق به شهرستان بهشهر ؛ از شمال به دریای خزر و از جنوب به دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز محدود می‌باشد . ارتفاع شهرستان نکا از سطح دریا بطور متوسط ۵۰ متر است . این شهرستان از دو قسمت کوهپایه‌ای و جلگه‌ای تشکیل شده است. منطقه کوهستانی نکا بخشی از البرز شرقی موسوم جهان مورا متصل به شاه کوه گرگان از شرق به طرف غرب امتداد دارد این ارتفاعات از ۶۰ متر شروع تا ارتفاع هزار متری در اطراف روستاهای شیرکلا و لایی پاسند که دنبال آن به روستای ارم و رودبار محله می‌رسد که در خطر الراس البرز قرار گرفته‌اند.


 

علما و شخصیت های شهرستان نکا


۞ ایت الله حسین محمدی لائینی   ۞ ایت الله رضا صادقی گلوردی   ۞ ایت الله علی محمدی بایع کلایی

۞ ایت الله علی احمد زاده[لیموندهی]

 

 

نقش مردم نکا در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس


مردم شهرستان نکا از سوابق درخشانی در دوران مبارزات علیه حکومت طاغوت پهلوی برخوردارند و بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و وقوع جنگ تحمیلی ملتِ دلاورِ نکا ، با جان و مالِ خویش به جبهه های نبرد شتافتند و در نبرد با دشمنان کافرِ بعثی از خودگذشتگی ها و جانفشانی های زیادی نشان دادند شاهد عینی بر این ادعا ، اهدای تعداد ؟؟؟ شهید گرانقدر ، ؟؟؟ جانباز که طلایه دار استمرار حرکت شهیدان عزیز منطقه هستند و نیز ؟؟؟ آزاده که موجبات سربلندی و افتخار مردم منطقه را فراهم ساخته اند، هستند

 

 

مردم شهرستان نکا و ارادت به خاندان اهل بیت علیه السلام


مردم شریف نکا همواره در گذشته و حال به اخلاق شناخته شده و به میزبانی و ارادت به امامزادگان اهل بیت (ع) سرافراز و سربلند بوده اند . مردم شهرستان نکا ، مظلومان اهل بیت را که بر اثر فشار حاکمان و سرداران ضد شیعه در خانه های خود امنیت نداشتند را  در اغوش خود پذیرفتند گواه صادق بر این ادعا تعداد و عناوین اماکن متبرکه و امام زاده های این منطقه است. از جمله ی این بزرگواران :

 

  • آستان مقدس امامزاده یحیی علیه السلام [روستای سیکا] اهالی جناب سیدیحیی علیه السلام را فرزند جعفر بن عبدالله بن زید بن یحیی بن صالح بن امام موسی الکاظم علیه السلام می دانند و گویند: درسالهای 859الی 889هجری قمری امامزادگان یحیی، ابراهیم و زکریا فرزندان جعفر بن عبدالله بن زید بن یحیی بن صالح قیام نمودند و در شهر مور هزار جویب در دوران مأمون دستگیر و سپس به شهادت رسیدند.
  • آستان مقدس امامزاده زکریا علیه السلام [روستای مزده] برخی او را از فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام می دانند که صحیح نیست.برخی دیگر او را از سادات حسینی می دانند که این احتمال بعید نیست و نسب وی را باید چنین دانست: «زکریا بن شرف بن زکریا بن شرف بن حسن بن زید بن محمد بن علی بن عیسی بن محمد بن علی بن العریضی بن امام جعفر صادق علیه السلام »

 

 

نگاهی گذرا به اماکن و مناطق شهرستان نکا


از مناطق طبیعی نکا میتوان : پارک جنگلی و چشمه آب بعدنی قرمرض؛غار باستانی کمیشان؛تپه نارنج باغ؛نکا رود ؛ مجموعه‌ مرداب‌های‌ لپو و پلنگان‌ ؛ جنگل ها ؛ سواحل ؛ دریاچه استخرپشت؛ چلم کوه و نیل کوه و.... را نام برد و از مکان های صنعتی میتوان به پایانه نفتی ؛ کارخانه سیمان، کارخانه آرد، نیروگاه حرارتی شهید سلیمی، کارخانه سیلو ، شرکت نکا چوب ، کارخانه مازند گاز و... اشاره کرد.

 

 

پیوند به مطالب مرتبط

۩ امامزادگان شهرستان نکا  ۩ سرداران و فرماندهان شهید نکا ۩ روحانیون شهید نکا  ۩ شهدای نکا [سن کمتر از 15سال]

۩ شهدای جاویدالاثر [نکا]   ۩ دانشجویان شهیدِ نکا    ۩ شهدای جهاد سازندگی  ۩ شهدای سن بالاتر از 50سال

۩ بانوان شهید نکایی       ۩ شهدای بخش مرکزی شهرستان نکا   ۩ شهدای بخش هزارجریب شهرستان نکا

 

پیوند به دیگر وبگاه ها

 

» فهرست مناطق نکا

شما اینجا هستید: صفحه اصلی نکا