شکرکوه-امامزاده زکریا

آستان مقدس امامزاده زکریا (علیه السلام) ـ شکرکوه

شهرت محلی: به امامزاده زکریا(علیه السلام) معروف می باشد.

اطلاعات فیزیکی: آستان امامزاده زکریا (علیه السلام) در بخش کلاردشت شهرستان چالوس، 65 كيلومتری شهرچالوس، دهستان کلاردشت، روستای شکرکوه واقع شده است. بنای ساختمان بقعه هشت ضلعی و با مصالحی از آجر و گچ ساخته شده است که بعد از تعمیر و مرمت، روی آنرا سیمان سفید کشیده اند، بام آن دو پوش از داخل گنبد مدور بر پایه هشت ضلعی نزدیک به دایره و از خارج هشت ضلعی است درب ورودی چوبین دو لنگه و با قاب و آلت ساخته شده است. چارچوب قدیمی درب ورودی، از بالا دارای هشت آویز چوبین کنده کاری است و دو سر ستون نمای چوبین بر دو طرف هر قسمت بالای چارچوب نصب شده است. درب ورودی به کفش کن امامزاده، قدیمی است و از دو لنگه ساده تشکیل شده است. بناي بقعه جزء آثار تاريخي و به ثبت ميراث فرهنگي نيز رسيده است، اهالي منطقه اعتقاد عميق قلبي به اين امامزاده داشته و با توسل به اين بزرگوار به بسيار از حاجات خود مي رسند .

ادرس: استان مازندران ـ شهرستان چالوس ـ بخش کلاردشت ـ شهر ـ دهستان کلاردشت ـ روستای شکرکوه

زیارتنامه: السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 


 منابع:

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

خواندن 1902 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی