دوتیره-امامزادگان (ع)

آستان مقدس امامزادگان ابراهیم وعبدالله (علیهما السلام) ـ دو تیره

شهرت محلی: به امامزادگان ابراهیم و عبدالله (علیهما السلام) معروف می باشند. تابلویی در بالا سر امامزاده بر روی دیوار نصب است که در آن نوشته شده:«دو برادر امامزاده که نوه امام موسی کاظم علیه السلام هستندبه نام های امامزاده ابراهیم و امامزاده عبدالله که از سادات علوی زیدی بوده اند در منطقه دابوکه در روستای دونان (دوتیره) به دست حاکم منطقه به شهادت رسیدند»

اطلاعات فیزیکی: آستان امامزاده ابراهیم وعبدالله (علیهما السلام) در بخش دابودشت شهرستان آمل، 12 کیلومتری شهر آمل، دهستان دابوی جنوبی و در انتهای روستای دوتیره، درمیان مزارع شالی واقع شده است. دارای بنایی ساده به ابعاد 7×10 مترمربع می باشد، که در وسط آن یک ستون جهت نگهداری سقف بنا کار گذاشته اند.

ادرس: استان مازندران ـ شهرستان آمل ـ بخش دابو دشت ـ شهر ـ دهستان دابوی جنوبی ـ روستای دوتیره.

زیارتنامه: اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوه اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

 


 منابع:

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

خواندن 3691 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی