اسبوکلا-امامزاده قاسم

آستان مقدس امامزاده قاسم (علیه السلام) ـ اسبوکلا

شرح حال: اهالی شخصیت مدفون دراین بقعه را پدر امامزاده عظیم (علیه السلام) مدفون درهمین روستا می دانند.

شهرت محلی: به امامزاده قاسم (علیه السلام) معروف می باشد

اطلاعات فیزیکی: آستان امامزاده قاسم (علیه السلام) دربخش مرکزی شهرستان ساری، سیزده کیلومتری جنوب خاوری شهرساری، دهستان میاندو رودکوچک، دروسط روستای اسبوکلا، پس از مدرسه و در میان گورستان بزرگ روستا واقع شده است.بنای ساختمان بقعه به صورت برج شش ضلعی است که هریک ازاضلاع آن چهارمتر و ارتفاع آن نیزپنج متراست درانتهای شالوده بقعه ساقه گنبد به اندازه چهل سانتی مترساخته و سپس گنبد شلجمی به ارتفاع چهارمتررا برآن استوار کرده اند که درمجموع ارتفاع گنبد شش متراست. درب بقعه ازجانب شمال بازمی شود و با استفاده ازآهن وسقف پشم سیمان (ایرانیت)، ایوانی ساخته اند. درهریک ازاضلاع بقعه پنجره ای جهت نورگیری تعبیه نموده اند. زمین زیارتگاه حدودیک هکتاراست و قریب دویست وده مترازمدخل اصلی قبرستان تا بقعه را آسفالت نموده و صورت زیبایی به صحن داده است.

ادرس: استان مازندران ـ شهرستان ساری ـ بخش مرکزی ـ شهر ـ دهستان میاندورودکوچک ـ روستای اسبوکلا


زیارتنامه: السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.


 منابع:

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

خواندن 2084 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی