ساری-امامزاده یحیی

آستان مقدس امامزاده یحیی (علیه السلام) ـ ساری

شرح حال : به استناد شجره‌ نامهٔ موجود، امامزاده يحيى از فرزنداران امام موسى کاظم (علیه السلام) است. کتیبه روی صندق شخصیت های مدفون در این بقعه را چنین معرفی می نماید: یحیی بن موسی الکاظم (علیه السلام) و برادرش حسین بن موسی (علیه السلام) و خواهرشان سیده سکینه (علیها السلام). دکتر منوچهر ستوده قائل است که یحیی بن میرقوام الدین نیز در این بقعه مدفون است .

شهرت محلی : به امامزاده (علیه السلام) معروف می باشد

اطلاعات فیزیکی : آستان مبارك امامزاده يحيي(علیه السلام) یکی اززیارتگاه های معتبر و شاخص استان مازندران مي باشد که در مركز شهرساري .خيابان جمهوري اسلامي نزدیک میدان بار فروش قرار دارد و بقعه امامزاده زين العابدين(علیه السلام) نیز در كنار آن واقع شده است. بنای ساختمان بقعه به شکل برج ونماي آن آجري و ضريح آن چهارگوش و از جنس فلزمی باشد که جزو آثار تاریخی این شهر به شمار می آید.داراى صندوق و درب نفيس چوبى است که از اهميت هنرى و تاريخى برخوردارند. طبق مفاد کتيبهٔ موجود، ‌ صندوق چوبى در سال ۸۴۹ هجرى قمرى ساخته شده و بانى آن خواجه حسن نام و کاتب کتيبهٔ آن، ‌ فخرالدين مطهر بن عبدالله الداعى است.درطومار متولیان دوران صفوی به صراحت نوشته شده است که امامزاده یحیی ساری، معروف به امامزاده سلسله است و تولیت آن با شیخ ابراهیم می باشد.

ادرس : استان مازندران ـ شهرستان ساری ـ بخش مرکزی ـ شهرساری.خیابان جمهوری


زیارتنامه : السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.


 منابع:

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

خواندن 2960 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی