یوگوسلاوی؛صربستان

یوگسلاوی: نام سه موجودیت سیاسی بود که در بخش عمده سده ۲۰ به‌صورت پی‌درپی در بخش غربی بالکان وجود داشتند. این سه کشور، پادشاهی یوگسلاوی، جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی و جمهوری فدرال یوگسلاوی بودند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری سوسیالیستی یوگسلاوی هم در جریان جنگ‌های یوگسلاوی تجزیه شد و تنها دو جمهوری صربستان و مونته‌نگرو باقی‌ماندند که تا سال ۲۰۰۳ با نام جمهوری فدرال یوگسلاوی شناخته می‌شدند. در سال ۲۰۰۳، کشور یوگسلاوی به صربستان و مونته‌نگرو تغییر نام داد.در ۳۱ مه ۲۰۰۶، همه‌پرسی استقلال در مونته‌نگرو برگزار شد و ۵۵٫۵٪ شرکت‌کنندگان، رأی به استقلال مونته‌نگرو دادند. با جداشدن مونته‌نگرو از صربستان، نام یوگسلاوی به تاریخ پیوست.

صِربستان و مونته‌نگرو :  کشوری در جنوب شرقی اروپا بود که شامل کشورهای امروزی صربستان، مونته‌نگرو و کوزوو می‌شد. این کشور بخشی از کشور یوگسلاوی پیشین بود.

 

یوگوسلاوی در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

شوروی نیز از نخستین روزهای آغاز جنگ برای آنکه از افتادن صدام به دام بلوک غرب جلوگیری کند ، سیل کمک های نظامی خود و کشورهای عضو « پیمان ورشو » را به سوی عراق روانه ساخت . از تجهیز دیوارهای موشکی شهرهای بزرگ عراق تا تحویل جدیدترین هواپیماهای میگ ، سوخو،آنتونوف ، ایلوشین و انواع هلی کوپتر های میل و همچنین پیشرفته ترین مدل تانک های T تا جدیدترین رادار ها را در اختیار صدام قرار می داد . این کمک ها علاوه بر تأمین کلیه مایحتاج و جزئی ترین نیازهای تسلیحات انفرادی ، زرهی ، هوایی ، مهندسی عراق توسط کشورهای بلوک شرق عضو « پیمان ورشو » بود ؛ حتی فشنگ های کلاشینکف در انواع مختلف و نارنجک های دستی و تفنگی توسط کشورهایی همچون ، چک و اسلواکی ، یوگسلاوی ، لهستان ، رومانی و دیگر کشورهای حوزه بالکان تأمین می شد .

خواندن 3729 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی