جنگ نفت کش ها

جنگ نفتکش ها، نمایش قدرت ایران در برابر آمریکا

نبردهایی که به منظور عدم انتقال نفت از خلیج فارس در طول جنگ ایران و عراق انجام می شد جنگ نفتکش ها نامیده شده است. در سال ۱۹۸۱ ، عراق شروع به حمله ، به کشتی ها کرد تا توانایی مبارزه ایران را تضعیف کند. عراق در آغاز به کشتی های حامل تجهیزات نظامی برای خط مقدم جبهه های ایران حمله می کرد و بعدها حملات شامل کشتی های حامل صادرات ایران هم شد. عراق در هشتاد درصد حملاتش در جنگ نفتکش ها به کشتی های تجاری حمله کرد. ایران هم برای مقابله به مثل به کشتی های متعلق به شرکای تجاری عراق و کشورهایی که به عراق کمک و پشتیبانی می کردند حمله می کرد و از خود دفاع می کرد.جنگ نفتکش ها را صدام به راه انداخت و یکی از اهداف از به‌راه انداختن این جنگ جلوگیری از صادرات نفت ایران بود، اما صدام در رسیدن به اهدافش شکست خورد. جنگ نفتکش ها یک نمونه تاریخی مناسب برای پیش بینی روند نبردهای فرضی آینده در تنگه هرمز است. در جنگ نفتکش ها آمريكا به همراه متحدانش كه در پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) گرد هم آمده‌اند به همراه شوروي سابق تصميم مي‌گيرند با اعزام ناوهاي هواپيمابر و ناوهاي جنگي و اعزام نيروهاي نظامي به خليج فارس، ايران را وادار به تسليم كنند. آمريكائي‌ها موقعيت را براي انتقام گرفتن از ايران به خاطر تحقير آن كشور در به گروگان گرفتن و بازداشت جاسوس‌هاي آمريكايي در تهران مناسب مي‌بينند.كشورهاي عربي خليج فارس كه با حمايتهاي بي‌دريغ خود از عراق، در واقع با ايران در حالت جنگ قرار دارند، نگران حملات ايران هستند. كويت پرچم ملي خود را از روي كشتي‌ها ي نفتكش ‌برمي‌دارد و پرچم آمريكا را روي آنها نصب مي‌‌‌كند تا مانع از حمله ايران شود. ايران اعلام مي‌‌‌كند اگر در حمله به كشتي‌هاي عربي ترديد كند در حمله به كشتي‌هاي آمريكايي ترديدي نخواهد كرد. جنگ نفتکش ها بعد از نبردهای دریایی جنگ جهانی دوم دومین نبرد بزرگ دریایی قرن بیستم به‌شمار می‌رود که آمریکا در آن درگیر شده‌است. در این نبرد بین ۴۱۱ تا ۵۴۳ کشتی از انواع گوناگون مورد حمله قرار گرفتند.

با حمله عراق به نفت‌کش‌ها، ایران از سه طریق تحت فشار فزاینده قرار می‌گرفت:

الف- کاهش درآمد نفتی از طریق محدود شدن صدور نفت

ب- افزایش هزینه‌های تولید و صدور نفت به دلیل انهدام منابع و پایانه‌های نفتی و افزایش حق بیمه نفت‌کش‌های خارجی

ج- دسیسه کشورهای صادرکننده نفت به ویژه عربستان و کویت در افزایش صدور نفت و کاهش قیمت آن.

نکته : جنگ نفتکش ها بخوبی نشان داد که نفتکش ها در مقابل حملات خیلی آسیب پذیر نیستند. 61 درصد از کشتی های تحت هدف در طی جنگ نفتکش ها خود نفتکش ها بودند. در کل، تنها 55 نفتکش از 239 (23 درصد) کاملا غرق شدند یا از کار افتادند

پشتیبانی و کمک به صدام در جنگ نفتکش ها: سوریه در حمایت از ایران، از صادرات نفت عراق از طریق خاک این کشور به دریایی مدیترانه جلوگیری بعمل آورد.حافظ اسد از بابت حمله عراق به یک کشور اسلامی در حالیکه دشمن واحدی به نام اسرائیل در منطقه وجود داشت از صدام حسین ناراضی بود و بارها وی را مورد سرزنش قرار داده بود. در پی این اقدام سوریه، عربستان سعودی خط لولهٔ جدیدی از شهر الزبیر عراق به شهر ینبع در ۳۵۰ کیلومتری ریاض احداث کرد که منجر به بارگیری نفت عراق از سواحل دریای سرخ گردید. ترکیه نیز برای کمک به صادرات نفت عراق، اقدامی مشابه را در کشورش انجام داد. از سال ۱۳۶۳ به بعد عراقى ها براى قطع صادرات نفت ايران حوزه عملياتى را تا منطقه شمال قطر گسترش دادند و به صورت آشكار از دولت فرانسه هواپيماى «سوپر اتاندارد» و موشك هاى « اگزوست» دريافت كردند تا توان دريايى خود را افزايش دهند. پيش از اين، عراقى ها با موشك هاى ساحل به دريا يا با هواپيما و هلى كوپتر هاى معمولى به اهداف دريايى حمله مى كردند، اگر چه اين حملات دقيق نبود، اما عراقى ها با گرفتن موشك هاى ضد كشتى اگزوست، كه قيمت هر يك از آنها بيش از يك ميليون دلار بود، فعاليت گسترده اى را آغاز كردند و در مجموع تا پايان جنگ از يكهزار و ۲۰۰ فروند موشك اگزوست استفاده كردند.طارق عزيز در پايان سال ۱۳۶۲ تقاضاى خريد پنج فروند هواپيماى «سوپر اتاندارد»، مجهز به موشك هاى «اگزوست» را تسليم پاريس كرد. فرانسه اجازه داد خلبانان عراقى به طور محرمانه در يك پايگاه هوايى فرانسه در حوالى شهر «برست» آموزش ببينند. هواپيماى سوپر اتاندارد كه على رغم اعتراض هاى ايران به عراق تحويل داده شد، نيروى هوايى عراق را متحول كرد. به نوشته يكى از نشريه هاى آمريكايى، به نقل از منبع خود در وزارت دفاع فرانسه، حتى خلبانان فرانسوى نيروهاى عراقى را در جنگ نفتكش ها يارى دادند.در اختيار گذاشتن پايگاه و آسمان كشورهاي عربي براي حملات هوايي عليه ايران.دادن بالگردهاي سوپرفرلون فرانسوي كه قدرت فوق العاده‌اي در جنگ دريايي دارند، هواپيماهاي سوپر اتاندارد كه مجهز به موشكهاي اگزوسه هستند و بسیاری كمكهاي ديگر برای کمک به پیروزی صدام در برابر ایرانیان بود اما نیروی ایمان رزمندگان ایرانی تمام نقشه های استکبار را نقش بر اب کرد و دشمنان انقلاب اسلامی هرگز به اهداف خود نرسیدند.

براى نخستين بار عراق به ترمينال نفتى ايران در جزيره خارك در ۲۴ سپتامبر ۱۹۸۰ ميلادى (۲ مهر ۱۳۵۹) حمله كرد و بيست روز بعد تعدادى از مخازن سوخت را در تهران مورد حمله قرار داد و قبل از آن نيز ۱۵۰ مخزن ذخيره نفت را در آبادان به آتش كشيد. حمله به ميدان نفتى نوروز كه يكى از ۳ ميدان نفتى مهرگان و نزديكترين حوزه نفتى فلات قاره ايران به جبهه جنگ بود؛ نيز مورد اصابت موشك هاى دشمن واقع شد كه بر اثر تخريب لوله اصلى و نابودى كامل سكو باعث نشت روزانه ۲ تا ۲ هزار و پانصد بشكه نفت به آبهاى خليج فارس شد. تهاجمات عراق به  سكوهاى نفتى، توليد پالايشگاه هاى آبادان، تهران، شيراز و كرمانشاه را به كمتراز نصف تقليل داد. در عين حال، آنچه «جنگ نفتكش ها» ناميده شد تأثير ويژه اى بر آغاز جنگ در خليج فارس  داشت.

سال شمار جنگ 1980 - 1982

7 اکتبر 1980 : عراق اعلام کرد که نوار ساحلی ایران یک منطقه جنگی محسوب می شود.

۳۰ می ۱۹۸۲ : نفتکش اطلس ، اولین نفت‌کش خارجی بود که در این جنگ آسیب دید. این نفت‌کش که متعلق به ترکیه بود، در ۳۰ می ۱۹۸۲ در حال صادرات نفت ایران بود این کشتی که از جزیره خارک بارگیری کرده بود و در خلیج فارس توسط هواپیماهای عراق بمباران شد.

۱۸ دسامبر ۱۹۸۲ : نفت‌کش یونانی اسکپمانت (Scapmount)در حالی که در حال صادرات نفت ایران بود مورد حمله یک عدد موشک اگزوست عراق قرار گرفت و آسیب جدی دید. آسیب‌دیدگی به‌حدی بود که کشتی از ادامه سرویس‌دهی بازماند و کشتی غیرقابل استفاده گردید.

سال شمار جنگ ۱۹۸۱-۱۹۸۳

اولین مرحله جنگ نفتکش ها در ماه می ۱۹۸۱ آغاز شد، زمانی که عراق اعلام کرد که تمام کشتی هایی که به بنادر ایران می روند یا از آن به مناطق شمالی خلیج فارس وارد می شوند را مورد هدف قرار خواهد داد. عراق از قدرت هوایی خود برای اجرای این تهدیدات استفاده کرد. عمده این عملیات ها توسط هلیکوپتر های Super Frelon، میراژ اف 1 و میگ 23 مسلح به موشک های کروز ضد کشتی اگزوسه انجام می شد. ایران و عراق در بیش از نیمی از حملات به کشتی های باری در طی جنگ نفتکشها، از کشتی های کروز ضد کشتی در استفاده کردند.  بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۳ نیروهای ایرانی در مقابل آنها در دریا مقاومت کردند.از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۳ مجموعاً ۴۸ کشتی تجاری مورد حمله قرار گرفت.

سالشمار جنگ ۱۹۸۴

جنگ نفت‌کش‌ها در سال ۱۹۸۴ به مرحله جدیدی گام نهاد.زیرا در این سال عراق تلاش هایش را افزایش داد، و دومین مرحله جنگ نفتکش ها را شروع کرد. عراق با خریداری ۵ فروند هواپیماهای فرانسوی داسو سوپر اتاندارد که آنها نیز مسلح به موشک های اگزوسه بودند باعث شد که عراقی محدوده عملیاتی گسترده تری داشته باشند. ایران در نهایت انتقام گرفت. چون ایران در سالهای ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۶ موشک های کروز ضد کشتی خوبی نداشت، مجبور بود از تاکتیک های ابتکاری برای هدف قراردادن کشتی ها استفاده کند. برای مثال ایران از موشک های هوا به سطحی استفاده می کرد که برای هدف قراردادن وسایل نقلیه زره پوش زمینی مورد استفاده قرار می گرفتند، از جمله موشک ماوریکس و AS 12S ها که برای اهدافی بسیار کوچکتر از یک کشتی نسبتا کوچک طراحی شده بودند. موشک های ضد زره برای نفوذ به بدنه ضخیم تانک ها طراحی شده اند، قابلیتی که برای حمله به کشتی ها اهمیتی ندارد. حملات ایران باعث آسیب فیزیکی کمی به کشتی ها می شد، اما اصابت موشک ها به اتاق های درون کشتی گاهی اوقات باعث کشته شدن یا زخمی شدن خدمه و با وقفه مواجه شدن حرکت کشتی می شد.

ژانویه 1984: عراقی ها اقدامات خود در دریا را تشدید کردند و ایران با شروع جنگ دریایی به آن پاسخ داد.

در این سال جنگنده‌های عراق با حمله به تاسیسات نفتی جزیره خارک و نفت‌کشهای موجود در اسکله آن، صادرات نفت ایران را با خطر مواجه ساختند. شرکت‌های بین‌المللی بیمه که تا این زمان، نفت‌کش‌های خریدار نفت ایران را بیمه می‌کردند، با افزایش حملات عراق، از اینکار سرباززدند و از اینرو، ایران مجبور شد که نفت تحویلی به مشتری‌های خارجی خود را در مسافت دورتری از ناحیه خطر، تحویل آنها دهد؛ بنابراین در ابتدا، نفت خام در جزیره خارک به نفت‌کش‌ها تزریق می‌شد، بعد از حملات به خارک، محل تحویل نفت، به جزیره سیری تغییر پیدا کرد؛ با شروع حملات به جزیره سیری در سال ۱۳۶۵، نفت‌ها در تنگه هرمز و در روی دریا (به صورت کشتی به کشتی) به مشتری‌ها تحویل داده می‌شد.

به تلافی این حملات، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با کمک موشکهای هوا به سطح از نوع کا-اچ-۲۵ و ای‌جی‌ام-۶۵ ماوریک شروع به حمله به کشتی‌های کوچک عراقی کرد. این موشکها که برای اهداف زمینی استفاده می‌شدند، نمی‌توانستند آسیب جدی به کشتیها وارد آورند؛ ولی دستاورد مهمتری که ایران از این حملات بدست آورد، ایجاد رعب و وحشت نزد ناوگان کشتی‌های عراق و سلب امنیت و آرامش از آنها بود. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز نفت‌کش‌های حامل نفت عراق را که تحت پرچم کویت اقدام به صادرات نفت این کشور می‌کردند مورد حمله قرار داد. ایران به دو دلیل مهم این کار را انجام داد؛

اول به این خاطر که این مسیر تنها مسیری بود که هنوز ایران می‌توانست در مقابل حملات دریایی عراق مقابله به‌مثل کند (دو مسیر دیگر صادرات نفت عراق از طریق ترکیه و عربستان سعودی بوده‌است) ؛ دوم به این خاطر که می‌توانست از این طریق کویت و عربستان سعودی را تحت فشار قرار دهد تا از کمکهای فراوان مالی، نظامی و تجاری خود به عراق دست بردارند.

ایران برای در امان ماندن نفت‌کش‌هایش صادرات نفت خود را از جزیره لارک در تنگه هرمز ادامه داد. با این اقدام، خلل چندانی به صادرات نفت ایران وارد نشد و از افزایش شدید قیمت جهانی نفت جلوگیری بعمل آمد.

در ۵ ژانویه ۱۹۸۴ عربستان سعودی در جهت فشار بر ایران برای پایان دادن به عملیاتهای نظامی‌اش در خلیج فارس، یک فروند جنگنده اف-۴ فانتوم را در خلیج فارس توسط یک فروند جنگنده اف-۱۵ ایگل منهدم ساخت. بعد از این حمله، ایران یک نفت‌کش کویتی را در نزدیکی سواحل قطر مورد حمله هوایی قرار داد. عربستان نیز به جنگنده‌های عراقی اجازه داد که بتوانند در طول نوار ساحلی این کشور به پرواز درآیند و سپس به سمت شمال و کشتیهای هدف حمله کنند.تنها در سال ۱۹۸۴، ۷۱ کشتی تجاری مورد حمله قرار گرفتند.

سالشمار جنگ ۱۹۸۵-۱۹۸۶

از آوریل ۱۹۸۵ (فروردین ۱۳۶۴) حملات عراق با شدت و قدرت بسیار بیشتر همراه شد و تاسیسات جزیره خارک هدف اصلی حملات هوایی جنگنده‌های عراقی شد. در پی حملات ماه‌های اولیه خسارت‌های بسیار سنگینی به پایانه‌های نفتی جزیده خارک وارد شد . بعد از سال ۱۹۸۴ ناوگان‌های آمریکا و ناتو بر دخالت خود در آبهای منطقه جهت کمک به صدام افزودند.نیروی دریایی سپاه پاسداران با طرح‌ریزی و انجام عملیات کربلای ۳ در تاریخ ۱۰شهریور ۱۳۶۵ توانست بخش اعظم پایانه‌های نفتی البکر و العمیه عراق را نابود سازد و صادرات نفت عراق را با مشکل روبرو کند.

در تاریخ ۱۴ فوریه ۱۹۸۵ نفت‌کش لیبیایی نپتونیا (Neptunia) در حال صادرات نفت ایران مورد اصابت موشک اگزوست عراق قرار گرفت و موتورخانه‌اش منفجر شد. این نفت‌کش ۳ روز بعد در دریا غرق شد. این نفت‌کش اولین کشتی غرق‌شده در این نبرد به‌شمار می‌رود.

1 نوامبر 1986: کشور بی طرف کویت از جامعه بین المللی خواست تا از منافع دریایی آن در خلیج فارس حفاظت کنند، که در نتیجه کشتی های کویتی پرچم خود را تغییر دادند. شوروی نخستین کشوری بود که پاسخ داد، اما آمریکا رهبری تلاشهای بین المللی به منظور حداقل ساختن نقش شوروی در خلیج را به عهده گرفت.

 

سالشمار جنگ ۱۹۸۷

بعدها در جنگ نفتکش ها، زرادخانه موشکی ایران توسعه یافت و شامل موشک های کروز ضد کشتی نسبتا ناموثر Sea Killer شد. در سال 1987، ایران از موشک های چینی کرم ابریشم استفاده کرد که سرجنگی بسیار بزرگتری داشتند،کرم ابریشم نخستین موشک کروز ضد کشتی موثر ایران بود به دنبال بکارگیری این موشک از جانب ایران، دولت كويت در تاريخ سيزده ژانويه۱۹۸۷م (۲۳ دى۱۳۶۵) از سفارت آمريكا خواست تا نفتكش هاى كويت با نصب پرچم آمريكا از حمايت دريايى اين كشور برخوردار شوند. تا از نفت‌کش‌های کویتی در مقابل حملات احتمالی موشک‌های ایران محافظت نماید. كويت به شوروى نيز درخواست مشابهى داد. 7 مارس 1987  آمریکا تصمیم خود مبنی بر قراردادن پرچم آمریکا روی کشتی های کویتی را اعلام کرد. آمریکا این کار را به جهت جلوگیری از نفوذ شوروی در منطقه خلیج فارس انجام داد. زیرا اگر امریکا قبول نمی کرد ممکن بود شوروی نفتکش های کویتی را اسکورت کند.

در ۱۷ می ۱۹۸۷ خلبانان عراقي كه با یک فروند جنگنده داسو میراژ اف۱ براي حمله به كشتي‌هاي ايراني به آسمان خليج فارس وارد شده‌اند با دستپاچگي و به اشتباه ناو استارك آمريكا را را با دو فروند موشک اگزوست مورد هدف قرار مي‌دهند این حمله موجب کشته شدن ۳۷ نظامی آمریکایی گردید. سرانجام آمريكائي‌ها وارد ميدان مي‌شوند وبا تبليغات زياد اعلام مي‌كنند: دو كشتي سوپرتانكر «اَلرَخاء» با نام مستعار«بریجتون» و گاز پرنس را كه متعلق به كويت است تا رسيدن به ساحل اين كشور اسكورت مي‌كنند. فرمان عمليات از كاخ سفيد به پنتاگون در وزارت جنگ آمريكا صادر مي‌شود. عمليات اسكورت از سواحل امارات عربي متحده به مقصد كويت آغاز مي‌شود. تعدادي از خبرنگاران خبرگزاري‌هاي بين المللي هم در عرشه كشتي بريجتون حضور دارند و لحظه به لحظه خبر عمليات را با آب و تاب به دنيا مخابره مي‌كنند. آنها از قدرت آمريكا و ناتواني ايران! خبرها و تصاوير زيادي را به دنيا مخابره مي‌كنند. به يكباره در 27 كيلومتري سواحل كويت (13 مایلی غرب جزیره‌ی فارسی) كشتي بريجتون با مين برخورد مي‌‌‌كند به طوری که حفره ای به بزرگی 43 متر مربع در بدنه‌ی آن ایجاد گردید. مین ها توسط سردار شهید نادر مهدوی و یارانش،کار گذاشته شده بودند وقتي قدرت آمريكا شكست ميخورد همه‌ي دوربين‌ها خاموش مي‌شوند تا مبادا  يك ثانيه تصوير از اين افتضاح به دنيا مخابره شود.

سالشمار جنگ ۱۹۸۸

در طول جنگ نفت‌کش‌ها، نیروی دریایی آمریکا گاهی از بمب‌های خوشه‌ای برای هدف قرار دادن قایقهای پرتعداد و تندروی نیروی دریایی سپاه استفاده می‌کرد. در ۳ ژوئیه ۱۹۸۸ ناو یواس‌اس وینسنس آمریکا هواپیمای ایرباس مسافربری ایران به شماره پروازی ۶۵۵ ایران ایر را مورد اصابت دو فروند موشک ریم-۶۶ استاندارد قرار داد و منهدم کرد. در این حادثه ۲۹۰ نفر مسافر جان خود را از دست دادند.در همین سال ایران اقدام به مین‌گذاری وسیع دریایی در خلیج فارس و بازرسی کشتی‌هایی که تحت مالکیت یا اجارهٔ کشورهای حامی عراق بودند نمود. بر اثر این اقدام چندین کشتی نظامی و تجاری متعلق به کشورهای حامی عراق و از جمله آمریکا آسیب دیدند . آمریکا نیز چندین عملیات دریایی علیه کشتیهای جنگی و سکوهای نفتی ایران انجام داد. آمریکا در این حملات توسط هواپیماهای ای-۶ اینترودر از بمب‌ها خوشه‌ای علیه ایرانی ها استفاده می‌کرد.در این سال خلیج فارس از هر زمان دیگر حساس‌تر شده بود. حداقل ۱۰ ناوگان دریایی کشورهای غربی و ۸ ناوگان دریایی کشورهای منطقه در خلیج فارس و تنگه هرمز حضور داشتند و سعی در تامین امنیت نفت‌کش‌های کشورهای متبوعشان داشتند.

دور دوم جنگ‌هاي دريايي ايران و آمريكا در فروردين ماه 1367 شروع مي‌شود. ناوچه جنگي ساموئل رابرتز آمريكا با مين برخورد مي‌‌‌كند و حفره‌اي به قطر 8 متر در كف ناوچه ايجاد مي‌شود. رونالد ريگان رئيس جمهور وقت آمريكا به همراه جرج بوش معاون اول خود فرانك كارلوچي وزير دفاع (جديد)، جرج شولتز وزير خارجه و ويليام كراف رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا با تشكيل جلسه در كاخ سفيد راه‌هاي مقابله با ايران را بررسي مي‌كنند.

در ساعت 30/8 صبح 29 فرودين 1367 نيروي دريايي ايران به كاركنان شركت نفت در سكوهاي نفتي سلمان، نصر و مبارك اعلام مي‌‌‌كند سكوها را ترك كنند.مهاجمان آمريكايي در اولين حمله خود و به اين سكوها ناكام مي‌مانند و با مقاومت نيروي دريايي ايران مجبور به عقب نشيني مي‌شوند. مرحله دوم نبرد با به كارگيري سه رزم ناو، شش فروند هواپيما و چند فروند بالگرد آغاز مي‌شود.نيروهاي آمريكايي از فرمانده و ملوانان ناوچه جنگي جوشن ايران كه به مقابله با تجاوز آنها رفته است، مي‌خواهند كه ناوچه را ترك كنند. فرمانده ناوچه جوشن اعلام مي‌‌‌كند درصورت حمله از سوي آمريكائي‌ها، پاسخ آن را خواهد داد.جنگي نابرابر آغاز مي‌شود ناوچه جوشن در يك طرف قرارداد و سه رزمناووشش فروند هواپيما و چند فروند بالگرد آمريكا در طرف ديگر. نيروهاي قهرمانان ناوچه جوشن 45 دقيقه در مقابل موشك‌هاي‌‌هاريون و 300  گلوله توپ شليك شده از سوي ناوها و متجاوزان آمريكايي مقاومت مي‌كنند و سرانجام اين نبرد ناعادلانه با شهادت 11 نفر از رزمندگان ناوچه جوشن و زخمي شدن 33 نفر ديگر و غرق شدن ناوچه پايان مي‌يابد.

نيروهاي آمريكايي سكوهاي نفتي سلمان، نصر و مبارك را اشغال و به آتش مي‌كشند و به سوي سكوهاي نفتي ديگر ايران در جنوب خليج فارس حركت مي‌كنند. ناوشكن‌هاي سهند و سبلان از طرف ايران مأموريت مي‌يابند كه جلو پيشروي نيروهاي آمريكايي را بگيرند.درگيري دو ناوشكن ايراني با ناوها، هواپيماها و بالگردهاي آمريكايي چند ساعت به طول ‌مي‌انجامد. آمريكائي‌ها مجبور به عقب نشيني مي‌شوند. آنها به فاصله 120 كيلومتري ناوشكن‌هاي ايراني عقب نشيني مي‌كنند و با استفاده از موشك‌هاي ليزري از طريق ناوها و هواپيماهاي فوق مدرن به ادامه نبرد مي‌پردازند. در اين حملات خساراتي به ناوشكن سبلان وارد مي‌شود و آمريكائي‌ها با استفاده از برتري تكنولوژيكي خود، مانع از شكست در اين جنگ مي‌شوند.ساعاتي پس از اين حملات قايق‌هاي توپدار سپاه به سكوهاي نفتي اجاره ايي آمريكا در خليج فارس حمله مي‌‌‌كنند و آنها را به آتش مي‌كشند. كشتي آمريكايي «ويلتي ياند» و كشتي انگليسي به نام «يورك مارين» مورد حمله سپاه پاسداران قرار مي‌گيرند و منهدم مي‌شوند. پس از اين حملات يك ناو لجستيكي انگليس و يك بالگرد جنگي آمريكايي هم مورد حمله ايران قرار مي‌گيرند و به آتش كشيده مي‌شوند.و بدين ترتيب قدرتهاي بزرگ نظامي جهان با نبرد مستقيم خود به قدرت الهي و خلل ناپذير مردم ايران پي مي‌برند . در 8 آگوست 1988: ایران و عراق آتش بس را قبول کردند. سرانجام با تصويب قطعنامه۵۹۸ در تاريخ ۳۰تير ۱۳۶۶ در شوراى امنيت سازمان ملل، روند درگيرى در منطقه خليج فارس در زمستان ۱۳۶۶ روبه كاهش گذاشت. يكى از عوامل مهم در پذيرش قطعنامه ۵۹۸ از سوى ايران، تغيير استراتژى حمايت مستقيم از صدام، تحت پوشش حفظ صلح و امنيت بين المللى در خليج فارس و جلوگيرى از تبليغات جهانى برضد ايران وجنگ طلب دانستن اين كشور بود.

خواندن 4377 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی