ماجرا ایران کیت؛مک فارین

ماجراي «مك فارلین» یا به قول آمریكایی ها «ایران-كنترا » یا «ايران- گيت» كه به بزرگترين رسوائي سياسي ريگان موسوم شد در ايران به ماجراي مك‌فارلين شهرت يافت. رئيس جمهور وقت آمريكا، ريگان، براي رهائي گروگان‌هاي آمريكائي در لبنان (شش تبعه آمریكایی در لبنان توسط سازمانی موسوم به «جهاد اسلامی» گروگان گرفته شده بودند) خود را مجبور به جلب نظر ايران مي‌ديد. به همين منظور با هماهنگي پنهاني منوچهر قرباني‌فر(عضو سابق ساواك و دلال بين المللي اسلحه) و عدنان خاشقچي (اهل عربستان و دلال بين المللي اسلحه) با برخي از شخصيت‌هاي سياسي در ايران، مقاديري لوازم يدكي و تسليحات نظامي مورد نياز را به ايران فرستاد (یک‌چهارم قطعات های درخواستی را آوردند) تا در جنگ با عراق به كارگيرد. همراه با اين سلاح‌ها، هيئتي نيز به تهران اعزام شد. ريگان همراه با اين هيئت، "يك كيك"، "يك جلد انجيل" و پيامي به خط خود براي فتح باب دوستي با ايران فرستاد. اعضاي اين هيئت كه ۴ خرداد ۱۳۶۵ (۲۵ مه ۱۹۸۶) با نام جعلي يك گروه ايرلندي وارد تهران شدند، "رابرت مك‌فارلين"(رئيس هيئت؛ تحليل‌گر ارشد سازمان سيا و مشاور امنيتي رونالد ريگان)،سرهنگ اليور نورث(از اعضای شورای امنیت ملی) ، جورج کيو(از مقامات شوراي امنيت ملي)، هوارد تيچر(دلال قاچاق اسلحه) و اميرام نير(از ماموران موساد) بودند. آنها 5 روز در هتلي در تهران به انتظار ديدار با يكي از مقامات عالي كشورمان مقيم  شدند.( به ماموران اطلاعات سپاه گفته شد که آنها را حفاظت کنند) اما با وجود درخواستهاي مكرر مک‌فارلين، پاسخ منفي گرفتند. بنابر گزارش شاهدان عینی مک فارلین ناراضی بود و مدعی بود به او توهین شده که چرا مقامات (ایرانی) با او حرف نمی‌زنند و چرا هدیه‌اش را نمی‌پذیرند و مک فارلین می گفت:  اگر من برای خرید پوست گربه به روسیه بروم، گورباچف در روز دو بار با من ملاقات می‌کند.

حضرت امام(ره) وقتي از حضور اين هيئت در ايران مطلع شدند، فورا خواستار اخراج آنها شده و دستور دادند هيچ يك از مقامات حق ديدار با آنها را نخواهند داشت. اين هيئت، سرافكنده و نااميد ايران را ترك كرد.مدتي بعد، ماجراي ناكامي آمريكا در برخي محافل سياسي شنيده شد و نشريه "الشراع" چاپ لبنان خبري اجمالي از اين ناكامي را منتشر ساخت. با انتشار اين خبر، كاخ سفيد به شدت از سوي رقباي ريگان مورد شماتت قرار گرفت. ابعاد اين رسوائي چنان وسيع بود كه نه تنها موجب پايان يافتن عمر سياسي ويليام كيسي از مؤسسان سيا شد، بلكه زمينه‌هاي شكست جمهوري‌خواهان در انتخابات رياست‌جمهوري بعدي گرديد. "رابرت مک‌فارلين" نيز در پي شدت گرفتن اين بحران سياسي با خوردن تعداد زيادي قرص "واليوم" خودكشي كرد. البته اين خودکشي ناموفق بود و وي جان سالم بدر برد.

در ايران نيز اين واقعه مردم كشورمان را با پرسش‌هاي بسياري مواجه ساخت. حضرت امام(ره) به آقاي هاشمي -رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي- توصيه كردند، در مراسم روز مبارزه با استكبار جهاني-سالگرد ?? آبان- كه در مقابل لانه جاسوسي برگزار گرديد، ابعاد اين ماجرا را تشريح كند. حضرت امام(ره) خود نيز در اين خصوص فرمودند: «رئيس جمهور آمريکا در اين رسوايي بايد عزا بگيرد. اين متفرقه گويي و اضطرابي که در کاخ سفيد پيدا شد و در طرفداري آمريکا، حکايت از عظمت مسئله مي‌کند. يک مقام عالي رتبه- به قول خودشان- از آمريکا به طور قاچاق و با تذکره(رواديد) جعلي وارد ايران مي‌شود در صورتي که ايران نمي‌داند چيست. به مجردي که وارد مي‌شود معلوم مي‌شود که اين از مقامات آمريکا است. ايران او را در يک جايي تحت نظر قرار مي‌دهد و او با هر کسي خواسته‌است ملاقات کند، ملاقات نمي‌کند.»


منبع:

سایت شورای سیاست گذاری ائمه جمعه

خواندن 3204 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی