هواپیمای تورنادو

هواپيماي تورنادو به عنوان يك جنگنده چندماموريته با تاكيد بر حمله به مواضع زميني٫ قادر به انجام عمليات در ارتفاع بسيار پايين و همه گونه شرايط جوي ٫براي حمله به هدف هاي پدافند شده به ويژه كشتي هاست. مقدورات حمل جنگ افزار تورنادو در حد بهترين هواپيماهاي ضربتي ارزيابي مي شود.رادار تورنادو از نوع جلونگر چند حالته با سيستم تعقيب عوارض زمين است.در سيستم راداري تعقيب عوارض زمين ٫اطلاعات مربوط به مسير پرواز از جمله ارتفاع هر كيلومتر مربع مسير٫به صورت اعداد نمونه اي به كامپيوتر سيستم داده مي شود.پس از پرواز بر فراز منطقه دشمن٫براي جلوگيري از شناسايي به وسيله رادارهاي خصم٫رادار بهترين و در حقيقت كمترين ارتفاع را در اختيار خلبان قرار مي دهدو خلبان با انتخاب اين ارتفاع و تطبيق دايم با اطلاعات كامپيوتر ٫به راحتي مي تواند اقدام به عمليات و گريز نمايد.

 كنترل الكترونيك فرامين پروازي براي نخستين بار در جنگنده تورنادو عملياتي شد.در اين سيستم كليه فرامين اعمال شده به وسيله اهرم كنترل به صورت علايم الكتريكي در آمده و به عمل كننده هاي هيدروليك هر قسمت مي رسد.بنابراين تمام رابطهاي معمول در هواپيما براي اعمال فرامين از ميان رفته و در نتيجه قابليت و اعتماد سيستم انتقال فرامين افزايش٫و وزن هواپيما كاهش مي يابد.در اين سيستم اگر هر گونه ايرادي براي انتقال فرامين پيش آيد از كانالهاي ديگر كامپيوتر پرواز باسيم بهره برده خواهد شد٫علاوه بر اين با برنامه ريزي كامپيوتر تمام اعمال ورودي هاي هوا و حركت بال هنگام پرواز مافوق صوت مورد كنترل قرار خواهد گرفت.بدين ترتيب تورنادو توانست به لقب سريعترين هواپيما در ارتفاع پايين پروازي دست يابد.ديگر وسايل الكترونيك پرواز شامل دستگاه نمايش سربالا و نمايش سر پايين ٫صفحه تلويزيوني رادار هواشناسي/رزمي در كابين جلو و سه نمايش دهنده ديگر وضعيت جنگ افزار در كابين عقب مي شود.

در زمان حاضر هواپيماهاي "تورنادو"، مجهزترين جنگنده‌هاي بمب افكن‌هاي جاسوسي در دنيا است.  اين جنگنده بمب افكن‌هاي جاسوسي، مي‌توانند تا ارتفاعي نزديك به سطح درختان جنگلي پايين بيايند، ارتفاعي حدود ‪ ۶۰متر بالاي زمين كه حتي در شرايط اضطراري تا ‪ ۳۰متر هم كاهش پيدا مي‌كند.  ويژگي خاص بعدي، رديابي رادار دشمن است. سنسورهاي مخصوص تورنادو اين هواپيما را از صفحه رادار دشمن محو مي‌كند و تورنادو بدون اينكه در صفحه رادار ظاهر شود مسير رادار دشمن را رديابي و منهدم مي‌كنند.از اين هواپيماها پيش از اين در جنگ كوزوو، درگيري‌هاي اوكراين، جنگ كويت و جنگ عراق استفاده شده است. در جنگ دوم عراق به كمك سيستم‌هاي شناسايي و رديابي تورنادو، قسمت اعظم ناوگان هوايي عراق در آشيانه‌ها رديابي و منهدم شدند

 

خواندن 2374 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی