مفتح-محمد

نام و نام خانوادگی : (شهيد آيت‌الله دكتر) محمد مفتح

متولد : 28 خرداد 1307 هـ.ش(در خانواده‌اي روحاني)

محل تولد : شهر همدان

دكتر مفتح در هفت سالگي وارد دبستان گرديد. و پس از اتمام اين دوره‌، به دليل اشتياق فراوان جهت فراگيری  علوم اسلامي‌، در مدرسه علميه مرحوم آيت‌ الله العظمي آخوند ملا علي همدانی  مشغول تحصيل گرديد. نوجوانی  16 ساله بود كه با اخلاص و پشتكار تمام به قم مهاجرت كرد (سال 1326 . ش‌) در اين بلد طيبه رحل اقامت افكند و با نظمی  خاص و كوششی  وصف ناپذير به تحصيلات خود ادامه داد.وی  كه هيچگاه از امر تحقيق باز نمی ‌ايستاد، برای  انتخاب استاد برتر، در درس بسياری  از مدرسين حوزه حاضر می ‌شد. تا اينكه سيراب شدن خود را در حاضر شدن در دروس مرحوم آيت الله العظمي حاج آقا حسين بروجردی ‌، مرحوم علامه سيد محمّد حسين طباطبائی ‌، مرحوم آيت‌ الله محقق داماد، مرحوم آيت‌ الله العظمی  سيد محمّد رضا گلپايگانی (قدس سره‌) و حضرت امام خمينی  (قدس سره‌) يافت‌. وی  در سال 1333ش. در رشته معقول دانشكده الهيات و معارف اسلامی  دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و با تلاش زياد در فرصتی  اندك‌، در شهريور ماه 1336ش. رساله پايان نامه خود را با داوری  مرحوم حسينعلی  راشد تربتی  و مرحوم سيد كمال‌ الدين نوربخش و شهيد بزرگوار علامه مرتضی  مطهری  با درجه «بسيار خوب‌« گذرانيد و از اين رشته فارغ‌التحصيل گرديد.

 

-اساتید

مهمترين اساتيد مراحل تحصيلي بزرگمرد انديشه را مي‌توان بدين گونه برشمرد:

مقدمات و ادبيات‌، نزد پدرش مرحوم حجت‌الاسلام شيخ محمود مفتح

بخشي از كتاب رسائل شيخ انصاري‌، در محضر آيت‌ الله مجاهد تبريزي

بخشي ديگري از كتاب رسائل شيخ انصاري و مكاسب‌، نزد مرحوم آيت‌ الله محقق داماد

فلسفه و عرفان‌، در محضر مرحوم آيت‌ الله علامه طباطبائي

دروس خارج فقه و اصول فقه نزد مرحوم آيت‌ الله بروجردي و آيت‌ الله حجت

دروس عرفان و خارج اصول فقه در عالي‌ترين سطح نزد، حضرت امام خميني

وي در مدّتي نه چندان طولاني با كسب فيض از محضر اساتيد و بزرگان دين به درجه اجتهاد نائل آمد.

 

-دیدگاه مقام معظم رهبری درباره شهید مفتح

مقام معظم رهبری حضرت آيت‌ الله خامنه‌ای درباره شخصيت وی و چگونگی تلاش بي‌ريای او چنين مي‌فرمايد: «شهيد مفتح يكی از مظاهر فرهنگی بود كه اسلام را در مرحله عمل به فردها، زاويه‌ها و خلوت‌ها محدود نمي‌كرد. اسلام را با همان شمول و همه جانبه بودنش در اعتقاد و عمل در معرفت و تحقيق مي‌فهميد و به دنبال آن تلاش مي‌كرد...» «شهيد مفتح در زندگی كم نمود و كم تظاهر، اما پرتحرك بود... از شهدای گرانقدر انقلاب چون مطهری، مفتح و بهشتی بايستی به عنوان شهدای ضديت با التقاط نام برد، چون اين عزيزان فضای حوزه را به محافلی از دانشگاه و خصوصاً به جمع دانشجويان منتقل كردند و لذا جريانهای التقاطی نمي‌توانستند آنان را تحمل كنند.»

 

-شهادت در مسیر وحدت حوزه و دانشگاه

ساعت 9 صبح روز سه‌شنبه 27 آذر 1358 در حیاط دانشکده الهیات دانشگاه تهران چند گلوله شلیک شد. نتیجه این حادثه زخمی شدن دکتر محمد مفتح، رئیس و استاد دانشکده الهیات و معارف اسلامی بود. او را به بیمارستان رساندند اما معالجات مؤثر واقع نشد و حدود ساعت 2 بعد‌از‌ظهر همان روز دکتر به شهادت رسید. ضاربین او دستگیر شدند. آنها اعضایی از گروه فرقان بودند که بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی تشکیل شده و خط ترور روحانیون را در پیش گرفته بودند. این گروه ضد روحانی در شرایطی اقدام به ترور شهید مطهری و شهید مفتح کرد که روحانیت از جایگاه رفیعی درمیان مردم برخوردار بود. انقلاب، مردم به‌دنبال شعارهای مذهبی و به تبع آن به‌دنبال کسانی بودند که دروس مذهبی را خوانده بودند.

خواندن 3478 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی