لشکر 21 حمزه آذربایجان

::. لشکر ۲۱حمزه آذربایجان

لشکر ۲۱ حمزه آذربایجان یا لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهداء از ارکان اصلی نیروهای نظامی و لشکری نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مرکزیت تبریز در استان آذربایجان شرقی واقع شده است، که پادگان‌ها، مراکز آموزشی و تیپ‌های استان آذربایجان شرقی را رهبری و هدایت می‌کند.(سطح یگان این لشکر یگان مستقل و نوع یگان این لشکر یگان رزمی است)

::. تیپ های لشکر ۲۱ حمزه

تیپ ۱۲۱ تکاور نیروی زمینی ارتش ( نزاجا) سابقا تیپ ۴۰ پیاده سراب نیز جزئی از لشکر حمزه محسوب می‌شد، که مستقل گشته و عنوان تیپ ۴۰ مستقل پیاده سراب نام گرفت. چهار تیپ مرند، سراب، مراغه و تبریز با تبدیل به تیپ‌های مستقل از نظر عملیاتی زیرمجموعه قرارگاه عملیاتی لشکر ۲۱ حمزه آذربایجان قرار می‌گیرند.

::. بیانات امام خامنه ای در مورد لشکر ۲۱حمزه سیدالشهداء

این لشکر (لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهداء) یک لشکرِ عملیاتىِ با افتخار است. این‌جا تبریز است! این‌جا آذربایجان است! این‌جا مرکز فداکاری است...پسوند «آذربایجان» برای نام لشکر ۲۱ حمزه، یک پسوند افتخار آمیز است. این را قدر بدانید! آنچه میتوانید نسبت به مردم فداکار این خطّه، با فروتنی برخورد کنید. خود را خدمتگزار آرمانهای عزیزی که آنها با همه وجود خود در راه آن فداکاری کرده‌اند بدانید و کمبودها و کسریها را با تلاش پیگیر خودتان سریعاً جبران کنید.(1)

در مورد لشکر 21 حمزه و کسانی که در آن لشکر مشغول خدمت به نظام جمهوری اسلامی هستند، باید بگویم: این لشکر، از اوّل جنگ، جزو لشکرهای خوب ما بود. من در جبهه، این لشکر را دیدم. در جبهه دزفول و کنار پلِ نادری، همین لشکر بود که به غرب پلِ نادری رفت و بتدریج، آن سرپل را توسعه داد. بنده در آن حال، از این لشکر بازدید کردم. هم سرپلشان را دیده بودم و هم مدتی را در خود لشکر گذرانده بودم و میدانم که لشکر فعّال و کارآمدی است و خدماتی هم داشته است.(2)

 


منابع

1-      بیانات امام خامنه ای در مراسم صبحگاه مشترک پادگان‌ لشکر ۲۱ حمزه‌ آذربایجان‌ (۱۳۷۲/۰۵/۰۶)

2-      مصاحبه با امام خامنه ای در پایان سفر به استان آذربایجان شرقی (۱۳۷۲/۰۵/۰۹)

 

پیوند به دیگر وبگاه ها

لشکر 21 حمزه در سایت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

 

خواندن 7315 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی