جنگِ (نبرد)

جنگ (نبرد)


جنگ به درگیری سازمان‌یافته، مسلّحانه و غالباً طولانی‌مدتی گفته می‌شود که بین دولت‌ها، ملت‌ها یا گروه‌های دیگر انجام شده و با خشونت شدید، گسیختگی اجتماعی و تلفات جانی و مالی زیاد همراه است. از آن‌جا که جنگ یک درگیری مسلحانهٔ واقعی، ارادی و گسترده بین جوامع سیاسی است می‌توان آن را نوعی خشونت سیاسی تلقی کرد. هنگامی که جنگ (و دیگر گونه‌های خشونت) در جریان نباشند وضعیت صلح برقرار است.

 

جنگ زمینی 


جنگ زمینی یا نبرد زمینی عملیات‌ها و نبردهای نظامی را شامل می‌شود که برروی سطح زمین صورت گرفته است. این گونه مبارزه غالباً با مشارکت گسترده سربازان و استفاده وسیع از ادوات نظامی همراه بوده و روشهای مبارزاتی مختلفی در آن بکار گرفته می‌شود. عوارض زمین و شرایط آب و هوا نقش مهمی در کیفیت وقوع این رخداد قلمداد می‌شوند. کاربرد جنگ زمینی غالباً در راستای دفاع از شهرها و مناطق مسکونی غیر شهری است و به این خاطر مطالعهٔ آن در علوم جنگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بیشتر سیاست‌گذاری‌های دفاع ملی و ملاحظات مالی کشورها نیز بر این نوع از جنگاوری متمرکز شده‌است. جنگ زمینی برحسب شرایط جوی و عوارض منطقه این گونه تقسیم می شود :جنگ شهری _ جنگ کوهستان _ جنگ جنگل _ جنگ صحرا

 

جنگ هوایی


گونه‌ای از رزم بین طرف‌های متخاصم است که در آن هر کدام از طرفین جنگ از هواگردهای رزمی علیه نیروهای دشمن خود استفاده کرده و به این ترتیب اقدام به شناسایی قوا و مواضع طرف مقابل و همچنین در مواردی اقدام به نابودی آنها می‌کند. پیشینه روی آوردن انسانها به جنگ هوایی مربوط به قرن ۱۸ میلادی می‌شود؛ در آن زمان از هواگردهای اولیه و ساده‌ای همچون بالون هوای گرم و کایت جهت بدست آوردن پیروزی در جنگها استفاده‌های مختلفی می‌شد. امروزه جنگیدن در هوا با استفاده از بالاترین فناوری‌های بشر صورت می‌گیرد که در طول قرنها بدست آمده است. تن‌به‌تن هوایی (Dogfight) به رزم هوایی مستقیم بین دو هواپیمای جنگی در آسمان گفته می‌شود.

 

جنگ دریایی  


جنگ دریایی یا نبرد دریایی رزو و عملیات هایی است که بر پیکره ی آب مثل دریاها و اقیانوس ها و رودها صورت می گیرد . این نوع نبرد تجهیزات و تاکتیک های خاص دارد ضمن اینکه از ادوات و تجهیزات دیگرهم بهره می گیرد

 

جنگ تمام‌عیار 


جنگ تمام عیار جنگی است که در آن یکی از طرفهای درگیر به بسیج کامل نیروی انسانی و منابع موجود می‌پردازد. در جنگ تمام‌عیار، تفاوت اندکی بین نظامیان و غیرنظامی‌ها نسبت به درگیری‌های دیگر وجود دارد و گاه، اصلاً تفاوتی وجود ندارد.

 

نبرد تن به تن


یک سری از اصول و قوائدی هستند که با بکارگیری به موقع انها میتوان جان خود را در برابر مهاجم حفظ نمود.  برای مثال : یکی از اصول در رزم تن به تن، هدف مي باشد. براي يک نظامي به هلاکت رساندن دشمن و جنگيدن، هدف اصلي است. اصل مهم دیگر نیز، حمله است. در يک ضرب المثل قديمي آمده است که «بهترين دفاع، حمله است». و بهترین راه براي خاتمه دادن به حملات حريف اين است که به طريقي به وي حمله کنيد.

 

جنگ خیابانی یا جنگ شهری چیست ؟


معروف است که جنگ خیابانی یکی از سخت‌ترین جنگ‌ها برای طرف مهاجم است حتی اگر شهر خالی باشد.  از جمله مشخصات جنگ خیابانی این است که عوارض شهر مانند دیوارهای سیمانی و ساختمان های طبقاتی حمایت خوبی از مدافع در مقابل مهاجم می‌کند. ویرانه‌ها به مدافع این امکان را می‌دهد تا مانور بدهد بنابراین ساختمانی که تخریب می‌شود طبقات پایینی‌ آن امنیت بیشتری دارد تا کل ساختمان. در این صورت راه‌های مانور دادن در منطقه بیشتر می‌شود چرا که مدافع مسیرها را بهتر از مهاجم می‌داند. دشواری به کار گیری سلاح‌های زرهی سنگین. بنابر حرکت کُـند این نوع سلاح‌ها مانند تانک یا خودروهایی زرهی هدفی عالی برای راکت‌های ضدزره است. افزایش کارایی سلاح‌های تک‌تیرانداز در جنگ شهری . یک تک‌تیرانداز ماهر قادر است یک خیابان را کاملا با آتش گلوله خود اشغال کند. اشغال با آتش گلوله یعنی کنترل کامل بر آن و ممانعت از آمد و شد در آن. سهولت ایجاد شبکه ارتباطی و فرماندهی و کنترل در داخل شهر. گاهی این شبکه ارتباطی به سطح اشاره با دست و اشاره با نور می‌رسد که این نوع شبکه ارتباطی را نمی‌توان از بین برد یا به آن نفوذ کرد. این ویژگی‌ها به طور کلی جنگ خیابانی را متمایز می‌کند

 

جنگ نامتقارن 


جنگ نامتقارن در اصطلاح به نبردهایی گفته می‌شود که طرف‌های درگیر در آن از توانایی نظامی یکسانی برخوردار نیستند و بر خلاف جنگ‌های کلاسیک فرمول مشخصی برای موقعیت‌های خاصّ نظامی ندارند بلکه از عملیات گوناگون، معمولاً برای استفاده از عامل غافلگیری برای ضربه زدن به دشمن استفاده می‌شود.وقتی کشور کوچک وضعیفی مانند ویتنام با یکی از بزرگترین و حجیمترین، قدرت‌های نظامی جهان یعنی ایالات متحده که حد اقل به لحاظ تجهیزات نظامی گری در آن دوران و حتی دوران کنونی بی همتاست مواجه می‌شود مجبور است به روشهای نامتقارن متوسل شود.بدیهی است که حتی اگر جنگی به کمک ایالات متحده و با ابزارهای وی شروع و یا ادامه یابد، به جنگ تمام عیار تبدیل خواهد شد؛ که همین تمام عیار بودن از یک طرف می‌تواند مسبب نامتشابه شدن جنگ و نیز همین نامتشابه بودن می‌تواند؛ این درگیری را نامتقارن سازد. فریدمن می‌گوید: «ضعفا در مقابل قدرتمندان باید از روشهای نامتقارن استفاده کنند و روشهای انتخابی، به تجزیه و تحلیل طرف ضعیف از نقاط آسیب پذیر طرف قدرتمند بستگی خواهد داشت».

 

جنگ چریکی یا پارتیزانی و جنگ نا منظم 


جنگ پارتیزانی یا جنگ چریکی یکی از انواع جنگ‌های نامنظم است که در آن گروه کوچکی از افراد مسلح با استفاده از تاکتیک‌های نظامی کمین، هجوم ناگهانی، غافل‌گیری و جابجایی سریع به یک هدف نظامی آسیب‌پذیر یا یک واحد نظامی بزرگ‌تر حمله‌ور شده و بلافاصله صحنه نبرد را ترک می‌کنند.شیوهٔ جنگ‌های پارتیزانی از شیوه‌های بسیار قدیمی جنگی است. در دوران معاصر افرادی چون ارنستو چه گوارا، مصطفی چمران، احمد شاه مسعود، کارلوس ماریگلا، مائو زدونگ، وندل فرتیگ، رژی دبره، وو نوین جیاپ و چند تن دیگر را از شاخص‌ترین نظریه پردازان و متفکرین مبارزات پارتیزانی می‌دانند.

 

جنگ روانی 


جنگ روانی یکی از پیش پا افتاده‌ترین اصول زندگی بشر بر روی کره ی زمین است و اصولاً راز بقای او علاوه بر جنگ کلاسیک و فیزیکی، جنگ روانی نیز بوده‌است ولی در چند دههٔ اخیر که رسانه‌ها و اطلاعات رشد بسیار زیادی کرده‌اند و به قولی، انفجار اطلاعات رخ داده‌است، دیگر جنگ روانی یک امر عادی و پیشپا افتاده برای بقاء محسوب نمی‌شود، بلکه نبردی است برای تسلط بر افکار و اذهان. نقش مخاطب در باور کردن و یا نکردن این فوران‌های اطلاعاتی زیاد مورد اهمیت نیست، زیرا به هر ترتیب که شده این اطلاعات جهتگیری شده به خورد مخاطب (چه قبول فردی و چه قبول اجتماعی) داده می‌شوند. یکی از اصول اساسی جنگ روانی جهل مخاطب است، زیرا مخاطب جاهل هیچ گاه به دنبال یافتن حقیقت نمی‌رود و یا اگر به حقیقت هم بر حسب اتفاق برخورد بکند، آنچه را که از قبل در ذهنش فرو کرده‌اند را قبول می‌کند تا حقیقتی بیرونی و ملموس تر. مهم‌ترین جنبهٔ جنگ روانی، شکل دادن به نگرشهای عمومی ملت است حال این جنگ روانی ممکن است از طریق رسانه‌ها و به صورت شعار نمود یابد و یا به صورتی عملی تر به صورت قتل و ارعاب. معنی جنگ روانی در دیدگاه‌های بسیاری از مردم ناشناخته مانده‌است. تاریخچه جنگ روانی را می‌توان به سالها پیش و تمدن‌های اولیه یبشر بازگرداند. به زمان جنگ‌ها و مبارزات قبایل و افراد با یکدیگر که علاوه بر عملیات جنگیدن (فیزیکی) از اداها و نمودهای خاصی نیز برای ترساندن حریف استفاده می‌کردند. بی شک بشر این فن را از طبیعت عاریه گرفته و به گسترش آن پرداخته‌است. طبیعت که شامل موجودات غریزی پیرامون انسان می‌شود، با به کاربردن قوانین ساده در دل همدیگر رعب و وحشت ایجاد می‌کردند تا از نابودی خود جلوگیری کنند. جنگ روانی و جنگ فیزیکی در وجود دشمن با یکدیگر یکسانند. زیرا وجود دشمن موجبات انسجام گروه و یا دسته‌ها را فراهم می‌کند تا در برابر دشمن فرضی ایستادگی کنند. ولی در کل جنگ روانی بخشی از جنگ فیزیکی می‌باشد.

 

جنگ الکترونیک


جنگ الکترونیک یا جنگال اصطلاحی نظامی و بیانگر کاربرد الکترونیک و امواج الکترومغناطیس در نبردهاست و شامل ارتباطات رادیویی، ایجاد اختلال در ارتباطات رادیویی دشمن و شنود گفتگوهای دشمن (استراق سمع) است. امروزه کاربردهای نوین دیگری مانند هدایت نفرات و موشک‌ها با دستگاه‌های الکترونیکی به جنگ الکترونیک افزوده شده‌است. دستگاه پارازیت‌انداز شعاع اصلی از این جمله دستگاه‌هاست که با ایجاد چگالی از انرژی در مسیر سیگنال فرستاده می‌شود و با افزودن نوفه (نویز) به آن، رادار را مختل می‌کند. البته می‌توان آن را شناسایی کرد. افراد یگان جنگال می‌کوشند تحرک هر فرستنده‌ای را کشف، صدای هر گوینده‌ای را ضبط و هرگونه سامانه الکترونیکی تهدیدآمیز را نابود کنند. بکارگیری سایت‌های شنود متحرک مجهز به سامانه‌های رهگیری مراقب، استراق سمع، ضبط و ثبت فرستنده‌های فعال دشمن، پخش پارازیت شنود و فریب الکترونیکی اهمیت ویژه‌ای در این‌گونه عملیات دارد. تجهیزات شنود، سامانه‌های اختلالگر، جهت‌یاب‌های مختلف، رادارها و سامانه‌های کشف و رهگیری و رمزشکن از لوازم یگان جنگال است.

 

جنگ بیولوژیکی


عبارت است از استفاده از عوامل بیولوژیکی، اعم از باکتری‌ها، ویروس‌ها، گیاهان، حیوانات، و فراورده‌های آن‌ها به منظور اهداف خصمانه، و قتل‌عام (کشتار جمعی). در سال ۱۳۴۶ میلادی طاعون، سپاهیان تاتار را در حین حمله به کافا در کریمه در هم شکست. حمله کنندگان نعش کشته‌ها را در پای دیوارهای شهر رها کردند. در نتیجه این کار و با رفت و آمد مدافعین شهر اپیدمی طاعون به تمام منطقه گسترش یافت. احتمال می‌رود برخی از افرادی که به علت طاعون کافا را ترک کردند باعث همه گیری وسیع طاعون در اروپا شدند که بعداً به مرگ سیاه شهرت یافت. در طی جنگ جهانی اول، عوامل آلمانی اسبها و گاوها را قبل از حمل آنها به آمریکا و فرانسه به بیماری آلوده می‌کردند. برای مقابله و دفاع در مورد جنگ‌افزارهای بیولوژیک هوشیاری کامل لازم است. هنگام پخش یک عامل بیولوژیک بهترین راه برای کم کردن یا جلوگیری از اثر عوامل، تشخیص آئروسل بیولوژیک قبل از گسترش آن بر روی هدف و اطلاع به موقع به پرسنل برای انجام اقدامات حفاظتی، است.

 

جنگ با سرنیزه


سرنیزه تیغه یا خنجری نوک‌تیز است که برای وصل کردن بر انتهای لوله تفنگ یا مسلسل یا دیگر اسلحه گرم طراحی شده‌است. با اتصال سرنیزه به یک سلاح گرم، این سلاح عملا حکم یک نیزه یا شمشیر را پیدا می‌کند و می‌توان از آن در جنگ‌های تن‌به‌تن استفاده کرد.  جنگ با سرنیزه حرکات ویژه‌ای دارد که به گونه‌ای با شمشیربازی همانندی‌های دارد.

 

رهنمود : در ایجاد و به‌روزرسانی این پرونده کوشا باشید


جنگ فرسایشی

 

پیوند به دیگر وبگاه ها

 

خواندن 5799 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی