مینِ تلوزیونی

مین تلوزیونی M18

نام متداول : تلويزيوني، كليمور

كشورسازنده : ايالات متحده امريكا

شكل : مستطيل خميده (جنس بدنه : پلاستيك)

نوع ماسوره اصلي : چاشني الكتريكي

نوع مكانيزم ماسوره : فشاري و مكانيكي


اين مين با انواع ماسوره هاي فرعي بصورت كنترل شده عمل مي نمايد ، داراي يك دستگاه انفجار ام – 57 و يك دستگاه آزمايش مدار ام – 40 و يك دسته سيم كابل بطول 33 متر كه روي هم يك سيستم الكتريكي را تشكيل مي دهند معروف به شمشیر دو لبه ؛ یک مین ضد نفر است که توسط ایالات متحده آمریکا ساخته شد.این مین به رنگ سبز است روی آن به صورت برجسته نوشته شده" FRONT TOWARD ENEMY ": یعنی "به سوی جبهه دشمن"اما نمونه آموزشی آن به رنگ آبی است و هیچگونه خطری ندارد.انفجار کنترل شده ای را می توان با استفاده از هر دوسیستم شلیک الکتریکی و غیر الکتریکی انجام داد.گاهی از یک تایمر برای انفجار استفاده می کنند که می تواند انفجار های وحشتناکی را به وجود آورد اما به ندرت استفاده می شود.این مین دردرجه اول به عنوان کمین استفاده می شود و در درجه دوم به عنوان دستگاه ضد نفردشمن برای جلوگیری از پیشروی مورد بهره برداری قرار می گیرد.وسایل نقلیه سبک نیز می توانند توسط این مین آسیب ببینند.

داخل مین شامل یک لایه ماده منفجره C-4 که پشت حدود 700ساچمه فولادی است.اندازه قطرهر یک از ساچمه های فولادی حدودآ32mmاست. وقتی مین منفجر می شود،نیروی انفجارگلوله های فولادی را با سرعت 1200متر بر ثانیه به طرف جلو پرتاب می کند در همین زمان خود مین به قطعات ریز تبدیل می شوند. ساچمه ها تا زاویه ی 60 درجه و ارتفاع6.5فوت و برد نهایی 250 متر پرتاب می شوند. ساچمه های فولادی مین تا شعاع 100 متر(با احتمال 10%برخورد به هدف)یک حفره به اندازه 0.12 متر مربع در بدن انسان ایجاد می کند.احتمال برخورد این گلوله ها تا شعاع 50متر 30% است.دستگاه راه انداز M 57 در هر یک از مین ها می تواند وصل شود که کارایی آن انفجار گروهی مین ها است.در حال حاظر کشورهای : آمریکا ؛ چین ؛ کره جنوبی ؛ فیلیپین ؛ ویتنام ؛ پاکستان ؛ افغانستان ؛ عراق ؛ لبنان ؛روسیه ؛ ترکیه ؛ فنلاند ؛ مجارستان ؛ لهستان ؛ ایتالیا ؛ سوئد ؛ چاد ؛ آفریقای جنوبی ؛ مالاوی و رواندا از این مین استفاده می کنند.

این مین از سال1960 به خدمت گرفته شد و تا به حال در جنگ های :ایران و عراق،جنگ ویتنام،جنگ خلیج فارس،جنگ بوسنی به خدمت گرفته شده است. با توجه به اینکه این مین شبیه تلویزیون است سربازان ایرانی در جنگ با عراق به آن مین تلویزیونی می گفتند.

 

خواندن 2553 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی