چارز- سید عبدالوافی

آستان مقدس امامزاده سیدعبدالوافی (علیه السلام) ـ چارز

شرح حال: ازنوادگان امام زین العابدین (علیه السلام) می باشد.نسب این بزرگوار بروی سنگ مزارایشان حک شده است «امامزاده سیدعبدالوافی بن ادهم بن برهان بن زیدبن علی بن الحسین(علیه السلام).

شهرت محلی: به امامزاده سیدعبدالوافی(علیه السلام)معروف می باشد.

اطلاعات فیزیکی: آستان امامزاده سیدعبدالوافی (علیه السلام) در بخش عباس آباد، شهرستان تنکابن، 45 کیلومتری شهرتنکابن، دهستان کلارآباد، درمنطقه جنگلی روستای چارز واقع شده است.ساختمان حرم و شبستان بقعه 700 مترمربع زیر بنا دارد که به سبک ایرانی – اسلامی ساخته شده و با کاشیهای معرق تزئین گردیده است گنبد بسیار بزرگ کاشیکاری شده با دو گلدسته بسیار زیبا که دو شادوش درختان بلند جنگلی به اقامه ایستاده اند در قسمت شرقی ساختمان بقعه درخت سرو تنومندی قراردارد که دربین اهالی دارای تقدس می باشد و عمر آنرا بیش ازهزارسال میدانند در کنار امامزاده از دل جنگل رودخانه ای روان است که زیبائی خاصی به این مکان بخشیده است ضریح امامزاده شبیه طرح ضریح مقدس امام هشتم (علیه السلام) ساخته شده است.محوطه این امامزاده 27 هزارمترمربع وسعت دارد و با درختان انبوه سربه فلک کشیده درطول سال پذیرای تعداد زیادی از مسافرین و زائرین می باشد و با توجه به وجود جنگل، رودخانه، و...موردتوجه گردشگران بسیاری می باشد، مسافرین ضمن بهره مندی از فیوضات این امامزاده جلیل القدرمی توانند ازمجموعه تفریحی نمک آبرود و تله کابین که در نزدیکی شهر کلارآباد وجود دارد استفاده نمایند. مزار شهدای جنگ تحمیلی در شمال بقعه مطهر واقع شده که این مزار به سبک معماری بسیار زیبائی با آجر و سفال ساخته شده است.  امامزاده عبدالوافي در كيلومتر 20 جاده چالوس تنكابن و در انتهاي شهركلارآباد واقع شده است. نسب امامزاده عبدالوافي به امام سجاد (علیه السلام) باز مي‌گردد. برروی سنگ قبرامام زاده عبدالوافی (علیه السلام) کلارآباد شجره نسب امام زاده اینگونه حک شده است: “سید عبدالوافی ابن برهان ابن زید ابن علی ابن الحسین زین العابدین علیهم السلام“. امام زاده سیدعبدالوافی ازنوادگان امام سجاد (علیه السلام) امام چهارم شیعیان و از سادات حسینی است. بنابه روایاتی از اهالی کلارآباد این بزرگوار به وسیله حلق آویزشدن باچهار رز(شاخه درخت انگور را رزمی گویند.)به شهادت رسیده است . حدود اربعه بقعه امام زاده عبدالوافی (علیه السلام): شمال: متصل به کلارآبادبالا جنوب: روستای جیسابه طرف تپه باستانی کلار غرب: رودخانه پلنگ آبرودوروستای چارز شرق: متصل به باغات چای منطقه کلارآبادوراه ورودی به شهرکلارآبادبقعه متبرکه امام زاده عبدالوافی (علیه السلام) تاکنون درچهار مرحله تجدید بنا و نوسازی شده است. در آغاز محوطه ای که امروزه جزء حریم بقعه امام زاده عبدالوافی محسوب می شود، انبوهی ازدرختان شمشاد، ممرز، افرا و توسکا بوده است. بنابه گفته پیرمردان روستای چارز دو اصله درخت هم جنس به نام سرخدار دراین مکان جودداشت. یکی از آن دو در سال های اخیر پوسیده شد و ازبین رفت. اما درخت دومی هنوز هم زنده و پابرجاست و جزء آثار ملی به ثبت رسیده است و درضلع شرقی حریم آقا سید عبدالوافی وجود دارد. قد این درخت ۸۰/۱۴،قطردرخت ۳۰/۱،سن۸۰۰الی۱۰۰۰سال و همیشه سرسبز است. آبادی اولیه در اطراف امام زاده عبدالوافی بوده است. اما در عصر حاضر بر اساس تقسیم بندی جدید وزارت کشور ، منطقه ای که امام زاده عبدالوافی درآنجا مدفون است کلارآباد بالا نام دارد و جزء حوزه شهری است.

 

ادرس: استان مازندران ـ شهرستان تنکابن ـ بخش عباس آباد ـ شهرکلارآباد ـ دهستان کلارآباد ـ روستای چارز

زیارتنامه: السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.


 منابع:

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

خواندن 3727 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی