شیخ موسی-امامزادگان(ع)

آستان مقدس امامزادگان عبدالله و شیخ موسی (علیهما السلام) ـ شیخ موسی

شهرت محلی: به امامزادگان عبدالله و حاج شیخ موسی (علیهما السلام) معروف می باشد

اطلاعات فیزیکی: آستان مبارک امامزادگان عبدالله  و شیخ موسی (علیهما السلام) در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل، دهستان فیروزجاه، روستای شیخ موسی واقع شده است.روستای شیخ موسی یکی از روستاهای ییلاقی دهستان فیروزجاه بخش بندپی شرقی شهرستان بابل بوده که در 70 کیلومتری جنوب این شهرستان قرار دارد. وجود بارگاه باصفای حضرتین امامزاده عبدا... و حاج شیخ موسی (علیه السلام) موقعیت فرهنگی و مذهبی این روستا را از مجموعه روستاهای دیگر بندپی برتری داده و آنرا بعنوان یک پایگاه مهم فرهنگی و تاریخی در سطح شهرستان درآورده و بهمین سبب نام روستای مزبور را هم به اسم این شخصیت بزرگوار نامگذاری شد.تواضع و خشوع حضرت حاج شیخ موسی باعث شد تا با حضور معنوی خود در کنار بارگاه آقا امامزاده عبدا... (علیه السلام) منبع فیضی برای زائرین و ساکنان آن دیار باشد حضرت حاج شیخ موسی با تأسی از مولای خود آقا امیر مومنان علی (علیه السلام) املاک زیادی را وقف عام نموده تا فقرا و بینوایان و متدیّنین را پناه و مأوی باشد و حقیقتاً در بخش بندپی می بینیم مردان و زنان فیروزجاه را که منتسب به آن حضرت هستند بیشتر از دیگران املاک خود را وقف نمودند و در آن منطقه کمتر مراتعی وجود دارد که بصورت کلی یا جزئی وقف نباشد.برگزاری مراسم گرامیداشت حاج شیخ موسی قدمتی 150 ساله دارد و مردم آن دیار هر ساله یک روز را به آن بزرگوار اختصاص می دهند.ساختمان فعلی حرم حدود600مترمربع زیربنا داردودارای محوطه ای باصفا ودل انگیز جهت استفاده زائرین محترم میباشد. در 45 کیلومتری شهر قرار دارد که با جاده آسفالته به شهر راه دارد. دارای امکانات اولیه در مناطق ییلاقی است و سالانه میانگین 30000نفر این امامزاده را زیارت می کنند. این امامزاده دارای هیئت امنا و روحانی فرهنگی می باشد. مراسم یادمان امامزاده عبداله و شیخ موسی همه ساله باحضورجمع کثیری ازمردم ومسئولین شهرستان واستان تحت عنوان ((داوت))باسخنرانی سخنرانان مطرح استانی وکشوری درتیرماه برگزارمیگردد. آستانه دارای موقوفات زیادی ازجمله قریه شیخ موسی میباشدکه اخیراحکم اثبات وقفیت آن نیزصادرشده است .

ادرس: استان مازندران ـ شهرستان بابل ـ بخش بندپی شرقی ـ شهر ـ دهستان فیروزجاه ـ روستای شیخ موسی

زیارتنامه: اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوه اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

 


 منابع:

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

خواندن 4221 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی