زرهی ؛ ادوات زرهی

زره در جنگ های باستانی وسیله‌ای بود که افراد شرکت‌کننده در جنگ‌های تن به تن آن را می‌پوشند تا از ضربه‌های دشمن مصون باشند.افراد در جنگ های باستانی با پوشیدن لباسی به نام زره که از فلز و ابریشم و دیگر اشیا سخت ساخته می شد از صدمه دیدن بدنشان جلوگیری میکردند. زره ها از دیرباز در خدمت نیرو های جنگی بوده اند و چرم ، فلز ، چوب ، ابریشم و حتی دندان کوسه در ساخت آنها به کار گرفته شده است . در گذشته حیوانات جنگی هم با زره پوشیده می شدند امروزه هم نیروهای انسانی از جلیغه های ضد گلوله و لباس های مخصوص برای محافظت از بدن و بکارگیری خودروهای زرهی و دیگر ادوات زرهی در میدان های نبرد استفاده می کنند.

 

انواع خودروها و ادوات و تجهیزات زرهی

خودروهای زرهی جنگی به انواع مختلفی مانند «تانک اصلی میدان نبرد و تانک سبک» «نفربر زره پوش» «خودرو جنگی پیاده‌نظام و خودرو شناسایی زرهی» و «توپ خودکششی» تقسیم می‌شوند.

تانک ها : تانک ارابه جنگی شنی‌دار و زره‌پوش است که دارای تحرک عملیاتی و قابلیت‌های هجومی و دفاعی است. تانک دارای یک توپ اصلی با کالیبر بزرگ است و به چند سلاح دیگر از جمله مسلسل هم مجهز است. زره تانک از آن در برابر طیف وسیعی از گلوله‌های دشمن محافظت کرده و شنی‌ها (زنجیرهای متحرک) امکان حرکت تانک در زمین‌های مختلف را فراهم می‌سازند که این قابلیت‌ها تانک را به یک سلاح بسیار مهم و سرنوشت ساز تبدیل می‌کند.

نفربرهای زرهی : نفربرها برخلاف تانک‌ها برای جنگ مستقیم طراحی نشده‌اند؛ بلکه برای حمل ایمن نیروهای نظامی به خط مقدم نبرد ساخته شده‌اند و اگر سلاحی هم در انها بکار برده شده برای دفاع از خود است. زره نفربرها معمولاً لایه نازکی از فولاد یا آلومینیوم است که در مقابل آتش سلاح‌های سبک و بیشتر ترکش‌ها مقاومت کامل دارد.

وسایل نقلیه زرهی (خودروهای زرهی): وسایل نقلیه زره‌پوش هستند که با اهداف مختلف و در طرح و اندازه های مختلف تولید می شوند مانند (اتومبیل های حمل پول) خودروهای زرهی به منظور حمل و نقل پول یا اشیای با ارزش و محافظت از افراد و شخصیت های مهم و .... مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنها کاملاً ضد گلوله هستند و می‌توانند در برابر درجات حرارتی بسیار شدید مقاومت داشته باشند.

خودرو زره‌پوش بازیابی : خودرو زره‌پوش بازیابی نوعی خودرو زره‌پوش جنگی و از گروه خودروهای مهندسی رزمی است که برای تعمیر خودروهای آسیب‌دیده در میدان نبرد یا یدک‌کش کردن آنها برای خارج کردن از محدودهٔ خطر و انجام تعمیرات مفصل‌تر استفاده می‌شود. این نوع خودروها معمولاً با استفاده از شاسی تانک‌ها ساخته می‌شود

خودرو زره‌پوش پل‌گذار : یکی از انواع خودروهای مهندسی رزمی است که معمولاً با اصلاح بدنهٔ یک تانک ساخته شده و برای حمل یک پل پیش‌ساخته به میدان نبرد استفاده می‌شود. این خودروها با قرار دادن پل بر روی رودخانه، خندق یا دیگر موانع مشابه عبور سریع واحدهای پیاده‌نظام و نیروهای زرهی و واحده‌های پیاده‌نظام از این موانع را ممکن می‌سازند.

شناور های زرهی و بسیاری دیگر از خودروها و ادوات و تجهیزات و امکانات دیگر زرهی هم در دنیا بکار گرفته میشود.

خواندن 2720 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی معرفی رسانه های شهدایی کتاب ابزار زرهی ؛ ادوات زرهی