افندی خیبر

عملیات افندی خیبر

03/ 12 / 1362

در جبهه ایران در چهارم بهمن ماه 1362 طرح مقدماتی عملیات خیبر توسط قرارگاه خاتم الانبیا به قرارگاه های عملیاتی جنوب «کربلا» ابلاغ گردید . ماموریت قرارگاه های کربلا و نجف در این طرح تصرف و تامین ساحل  نزدیک شط العرب و تصرف بصره در عراق بود.بر اورد وضعیت عملیاتی قرارگاه کربلا در هفت مرحله در هفدهم بهمن ماه 1362 به قرارگاه خاتم الانبیا ارسال گردید . اختلاف در چگونگی اجرای عملیات و میزان نیروهای واگذاری منجر به صدور دو راه کار گردید :

اول اجرای عملیات افندی در فرصت مناسب و تهیه نیروهای بیشتر به منظور تصرف هدفی در عمق خاک عراق

دوم : اجرای عملیات محدودتر با استفاده از نیروی موجود به منظور تصرف هدفی در عمق کم.

بر اساس مطرح شدن راه کار دوم در جلسه مورخه 25 بهمن ماه 1362 در شورای عالی دفاع این راه کار مورد تصویب قرار گرفت و به همین دلیل معاونت عملیات نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران عملیات افندی را جهت کنترل پل روی نهر کتیبان در شمال کانال ماهیگیری ابلاغ نمود.کانال ماهیگیری به طول 29 کیلومتر و عرض یک کیلومتر به موازات شط العرب و خط مرزی قرار داشته و مانع بسیار مهمی در جهت  تصرف شهر بصره بشمار میرود ، طرح جدید در حال ابلاغ و امادگی اجرای ان توسط یگان های نیروی زمینی ارتش بود که در ساعت 23 مورخه دوم اسفند ماه جلسه ای در قرارگاه کربلا در غرب دارخوین تشکیل شد و از ترکیب تمامی طرح های مطرح شده طرح های عملیاتی 3 خیبر در همان روز تهیه و جهت اجرا ابلاغ گردید. بر اساس طرح اخیر 5 قرارگاه کربلا تشکیل شده متشکل از 12 لشکر ( شش لشکر،ارتش و شش لشکر سپاه ) عملیات را در تاریخ 03/12/1362 با رمز یا رسول الله ص در دو محور انجام دادند.

محور اول در مسیر طلائیه و عبور از هورالعظیم با قایق های سبک و غواصان و بدنبال ان نصب پلهای شناور ابتکاری و تصرف جزایر مجنون شمالی و جنوبی

محور دوم در منطقه پاسگاه زید و شلمچه و عبور از شط العرب و تصرف بصره این عملیات هشت روز بطول انجامید و نبردی سنگین و بسیار دشوار در یک منطقه نامناسب صورت پذیرفت. در این عملیات خلبانان هوانیروز برای اولین بار با 1291 ساعت پرواز شبانه و با هشتاد فروند بالگرد 19400 نفر را ترابری و 2691 نفر مجروح را تخلیه نموده و 1700 تن بار را حمل کردند.


نتیجه :

*- جزایر نفتی مجنون شمالی و مجنون جنوبی به وسعت تقریبی 200 کیلومتر مربع به تصرف ایران در امد

*- 13000 کشته و زخمی تلفات سنگین نیروهای عراقی به همراه بیش از هزار نفر اسیر بود.

*- 317 دستگاه تانک و نفربر و خودرو از عراق و همچنین هفت فروند هواپیما و نه فروند بالگرد ساقط گردید.

*- چهل دستگاه تانک و نفربر ، بیست دستگاه خودرو و دهها عراده توپ پدافند هوایی و تعدادی زاغه مهمات به همراه مقادیر فراوانی تجهیزات به غنیمت نیروهای ایرانی در امد.


منبع :

اطلس نبردهای ماندگار / عملیات های نیروی زمینی در هشت سال دفاع مقدس / چاپ پنجم – صفحه 96

 

پیوند به دیگر وبگاه ها

 

خواندن 1017 دفعه