افندی قادر 2

عمليات آفندي قادر 2

18/ 06/ 1364

از آنجا كه قسمتي از اهداف تعيين شده در مرحله يكم عمليات قادر به دست نيامد، پس از آمادگي نيروها و تكميل شناسايي مناطق،مرحله دوم این عملیات طرح ريزي و اجراء گرديد. در طراحي جديد عمليات كه تحت امر قرارگاه تاكتيكي حمزه سيدالشهداء (ع) صورت پذيرفت، تصرف ارتفاعات جنوبي برده بوك مدنظر بود  و البته دربند و دارالسلام نيز بايد تصرف مي گرديد. جهت اجراي اين طرح 5 قرارگاه حمزه فرعي تشكيل گرديد و يگانهاي متعددي از ارتش و سپاه به كار گرفته شد. منطقه عمومي « سيدكان » در داخل خاك عراق قرار دارد  و به سمت « ديانا » و « رواندوز » محور اصلي را در منطقه تشكيل مي دهد. هر چند اهداف استراتژيكي كه در سرنوشت جنگ تأثير مستقيم داشته باشد در منطقه وجود نداشت ولي براي ايجاد تحرك در نيروهاي خودي و فعال كردن جبهۀ شمالغرب لازم بود در تداوم مرحلۀ اول عمليات قادر در اين منطقه نيز عمليات آفندي دیگری صورت پذيرد . عمليات قادر در مرحلۀ اول و دوم در تداوم سلسله عمليات هاي مستقل ارتش صورت پذيرفت كه در آن نيروهاي بسيجي بدون سازماندهي سپاه پاسداران حضور يافته وتحت امر فرماندهان ارتش عمل كردند. همانطوريكه در قالب عملياتهاي مستقل سپاه پاسداران يگانهاي قابل توجهي از توپخانه، هوانيروز و نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران شركت نموده و در بسياري از موارد نقش اساسي و اصلي را به عهده مي گرفتند. این عمليات با فرماندهي شهيد سپهبد علي صياد شيرازي و رمز «يا صاحب الزمان (عج)» اجراء گرديد و « سرلشكر شهيد حسن آبشناسان »  فرمانده لشكر 23 نيروي مخصوص و « سرهنگ فرهاد احمديان» ، « سرهنگ جواد عبده محق » و « سرهنگ عزيزالله كاظمي »  در آن به شهادت رسيدند.


نتيجه :

*-  ارتفاعات حصار روست ، بر بزين روست ، كارگزين ، لولان ،گردشوان و باشكين تا عمق 35 كيلومتري خاك عراق تصرف گرديد و مناطق وسيعي از سيدكان و ديانا و بيش از 10 روستا و شهرك زير ديد و تير رزمندگان اسلام قرار گرفت ولي مواضع تصرفي تثبيت نشد.

*- دو هزار نفر کشته ، 3000 نفر زخمي، 30 نفر اسير تلفات انساني دشمن بود.

*- شش فروند هواپيما، 3 فروند بالگرد، 22 دستگاه ادوات زرهي و مهندسي، 274 خودرو سبك و سنگين، 25 عراده توپ ، 29 نقطه آمادي از ضايعات و لوازم انهدامي دشمن محسوب مي شود.

*-  به يگانهاي دشمن شامل چهار گردان و يك تيپ از 50 تا شصت درصد آسيب جدي وارد گرديد.


منبع :

اطلس نبردهای ماندگار / عملیات های نیروی زمینی در هشت سال دفاع مقدس / چاپ پنجم – صفحه 112

خواندن 1232 دفعه