افندی قادر 1

عمليات آفندي قادر یک

1364/04/23

عمليات قادر در حالي طرح ريزي و اجرا گرديد كه ركود قابل توجهي جبهه هاي جنگ را فرا گرفته بود. عمليات بدر كه در ابتدا موفق بود ولي به دليل بكارگيري وسيع سلاح شيميايي توسط عراق اهداف تصرفي،تثبيت نگرديد ،آخرين عمليات گسترده نيروهاي اسلام در مقابل عراق قبل از عمليات قادر بود. بر اساس تصميمات فرماندهي كل نيروهاي ايراني براي حفظ روحيه آفندي و جلوگيري از رخوت و سستي يگانها و پرهيز از تلفات سنگين ناشي از عملياتهايي كه به دلايلي به موفقيت منجر نمي گرديد هر يگان تا رده تيپ موظف شد با اجراي گشتي هاي رزمي به استعداد گردان و گروهان، آرامش را از دشمن سلب نموده و و راهي براي انجام يك عمليات گسترده باز نمايد. در اين ميان تنها منطقه اي كه مي توانست با توجه به وضعيت آب و هوا عمليات گسترده اي در آن انجام گيرد منطقه عملياتي شمالغرب بود كه در صورت موفقيت اهداف قابل توجهي را تامين مي نمود. مهمترين اين اهداف عبارت بودند از:

-    تصرف ارتفاعات مهم و حساس منطقه

-    قطع خطوط ارتباطي و تداركاتي ضد انقلاب داخلي

-    انهدام نيروهاي دشمن

-    آزادسازي بخشي از خاك عراق

-    نزديك شدن به راه هاي اصلي و خطوط مواصلاتي دشمن

-    افزايش كارآيي يگانهاي خودي

-    ضعيف شدن دشمن و بدست آوردن ابتكار عمل

مرحلۀ اول عمليات قادر از تاريخ 23/4/1364 با هدايت و كنترل قرارگاه مشترك ارتش و سپاه (قرارگاه حمزه سيدالشهداء) و فرماندهي سپهبد شهيد علي صياد شيرازي در منطقه عمومي سيدكان با رمز يا صاحب الزمان (عج) آغاز گرديد و در تاريخ 8 مرداد 1364 بعد از 17 روز تلاش به پايان رسيد.


نتيجه :

*- دست يابي به پايگاه هاي منطقه و تصرف ارتفاعات باشكين،سرسپندار بربزين روست و حصارروست

*- تصرف بخشي از خاك عراق و نزديك شدن به آماد راههاي اصلي و خطوط مواصلاتي دشمن كه به دليل پاتك هاي سنگين مواضع تصرفي تثبيت نگرديد.

*- تعداد 1250 نفر در اين عمليات از دشمن كشته و زخمي شده و 20 نفر نيز به اسارت درآمدند.

*- سه فروند هواپيما، 4دستگاه تانك، 3 عراده توپ و 67 دستگاه خودرو به همراه تعدادي از پايگاه ها و زاغه هاي مهمات از جمله ضايعات انهدامي عراق مي باشد.


منبع :

اطلس نبردهای ماندگار / عملیات های نیروی زمینی در هشت سال دفاع مقدس / چاپ پنجم – صفحه 110

 

پیوند به دیگر وبگاه ها

 

خواندن 947 دفعه