افندی بدر

عملیات افندی بدر

1363/12/20

تشکیل یک فرماندهی مستقل با نام (فرماندهی نیروهای شرق دجله) توسط عراق در منطقه حورالعظیم بدنبال ازاد سازی جزایر مجنون شمالی و جنوبی توسط نیروهای ایرانی صورت پذیرفت و بر اساس احتمالات پیش بینی شده توسط عراقی ها جهت جلوگیری از قطع محور حیاتی العماره ، بصره اقدامات زیر به انجام رسید:

*- ایجاد شبکه های پیچیده سیم خاردار ، و نصب شبکه های فوگاز و مین گذاری در دهانه نهرهای منتهی به سیل بندهای غربی هورالهویزه.

*- احداث مواضع و مزغل های بتونی روی خاکریز شرق سیل بند غربی هورالهویزه

*- احداث مواضع تانک روی خاکریز غربی هور و استقرار یگانهای زرهی.

*- احداث جاده های شوسه ی ارتباطی بین مواضع خاکریزهای شرقی و غربی

*-  احداث  جاده نظامی و احداث مواضع فرعی و یدکی ، احداث جاده های اسفالته ، خاکریز و سیل بند در ساحل غربی رودخانه دجله و ده ها اقدام دیگر که عراق را در حفظ و پدافند از منطقه بسیار مصمم نشان میداد.

برسی تداوم عملیات خیبر در این منطقه و ادامه حمله به سمت عمق خاک عراق توسط نیروهای ایرانی مورد توجه قرار گرفته و نهایتا طرح عملیاتی حیدر در سوم اسفند 1363 توسط قرارگاه کربلا و طرح عملیاتی شماره یک اباذر در دهم اسفند ماه 1363 توسط قرارگاه نجف اشرف تهیه و منتشر گردید. در این عملیات 12 لشکر و 5 تیپ ایرانی از ارتش و سپاه در قالب 4 قرارگاه شرکت نموده به نیرویی بیش از 21 تیپ عراقی ( پیاده ، زرهی ؛ مکانیزه ) یورش بردند تا عملیات خود را به نام عملیات بدر با رمز « یافاطمه الزهرا » اجرا نمایند. تعدادی از فرماندهان سپاه پاسداران در این عملیات به شهادت رسیدند . عباس کریمی ، مهدی باکری ، ابراهیم جعفر زاده ، از جمله این شهداء هستند. در این عملیات هوانیروز با بکارگیری بیست فروند بالگرد و 743 ساعت پرواز ضمن انهدام سنگرها و ادوات زرهی ، 1028 مجروح تخلیه ، 945 رزمنده را هلی برن و معادل 1049 تن اذوقه و مهمات را حمل نمودند.


نتیجه :

*- رزمندگان اسلام هرچند در یورش اولیه ، جاده العماره بصره را تصرف نمودند و تلاش نمودند تا سرپل تصرفی را گسترش دهند ولی به دلیل پاتک سنگین زرهی دشمن و مشکل بودن پشتیبانی در منطقه هور و طولانی بودن اماد راه ها مجبور به عقب نشینی شدند و تنها پد خندق و قسمتی دیگر از هورالهویزه را ازاد کردند.

*- 12000 نفر کشته و زخمی ، 3000 نفر زخمی از تلفات انسانی نیروهای عراقی بود.

*- 180 دستگاه تانک و نفربر ، 200 دستگاه خودرو ، 100 قبضه خمپاره انداز و توپ و تخریب سه دهنه پل و یک ماکروویو ، سرنگونی شش فروند هواپیما و سه فروند بالگرد از جمله ضایعات سنگین عراقی ها محسوب گردید.


منبع :

اطلس نبردهای ماندگار / عملیات های نیروی زمینی در هشت سال دفاع مقدس / چاپ پنجم – صفحه 104

خواندن 1014 دفعه