پدافندی میمک

عملیات پدافندی میمک

1366/05/02

انجام عملیات های افندی،عراق در سال 1366 که تحت عنوان دفاع متحرک صورت پذیرفت مجموعا بصورت پراکنده انجام شده و عمدتا هدف از این عملیات ها ممانعت از تجمع و تمرکز نیروهای ایرانی بود . البته انتخاب مناطق و اهداف دیگر نیز از نظر  طراحان عراقی دور نماند و در پست صحنه نظامی و نبرد دو نیرو در خطوط درگیری موارد سیاسی فراوانی بوقوع پیوست که نهایتا موجب تقویت فوق العاده یگانهای عراقی شد. نمونه این تقویت استفاده از هلی برن نیرو توسط چهل فروند بالگرد در منطقه میمک بود که توان قابل ملاحظه ای از عراق را برای انجام حمله به پای کار اورد. فشار دشمن در این عملیات به مدت هشت روز ادامه یافت و بار دیگر میمک شاهد ایثار و جلوه روحیه شهادت طلبی رزمندگان  دلاور نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گردید که مردانه تا پای جان ایستادند و اگر به اجبار مواضعی را دشمن تسخیر نمود در مقابل ان تلفات و ضایعات بسیار زیادی را متحمل شد . در این عملیات نیروهای  عراقی با استفاده از 7 تیپ پیاده کاماندوئی به مواضع نیروهای ایرانی که فقط توسط تیپ 40 سراب حفظ میشد حمله کردند. تصرف عارضه حساس میمک ، به دست اوردن ابتکار عمل و بهره برداری سیاسی نظامی ، خنثی نموده موفقیت های خودی از جمله اهداف دشمن بوده است. سه روز قبل از این عملیات سرلشکر شهید جمشید جاودانیان در منطقه سومار به شهادت رسید.


نتیجه:

*- علی رغم همه تلاش ها و ایثارگری ها رزمندگان تیپ 40 سراب از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران دشمن موفق شد فقط قسمت محدودی از ارتفاعات میمک را اشغال نماید.

*- 2500 کشته و 12000 مجروح و 102 نفر اسیر تلفات انسانی عراقی بود.

*- هجده دستگاه  تانک و نه دستگاه نفربر ، 111 دستگاه عراده توپ و کاتیوشا ، 26 قبضه خمپاره انداز و سقوط دو فروند هواپیما و شش فروند بالگرد از جمله ضایعات سنگین عراق به شمار امد.


منبع :

اطلس نبردهای ماندگار / عملیات های نیروی زمینی در هشت سال دفاع مقدس / چاپ پنجم – صفحه 141

خواندن 828 دفعه