پدافندی شرهانی

عملیات پدافندی شرهانی

1367/05/30

سرانجام بعد از فراز و نشیب های چهار ماه اولیه سال 1367 ، 29 مرداد ماه سال1367،اتش بس رسمی بین ایران و عراق اغاز گردید . وضعیت عمومی تمام مناطق ارام و بدون حادثه گزارش شد . در منطقه شرهانی تدبیر لشکر77 خراسان از نیروی زمینی ارتش بر این قرار گرفت تا قبل از 29/05/1367 و شروع اتش بس با گردان تجدید سازمان شده 791 تکاور که از تیپ 45 ماموریت گرفته بود مواضعی را در غرب رودخانه دویرج در منطقه شرهانی اشغال نماید. هرچند این اقدام قبل از شروع اتش بس صورت پذیرفت ولی نیروهای عراقی مستقر در منطقه نسبت به نحوه استقرار یگانهای ایرانی اعتراض داشته و اظهار داشتند که منطقه اشغال شده توسط ایران بعد از شروع اتش بس اشغال گردیده است مذاگرات طرفین به نتیجه نرسید و علی رغم امادگی سربازان و افسران ایرانی برای یک درگیری شدید بدلیل دستور اکید عدم تیراندازی و جلوگیری از نقض اتش بس توسط ایران ، نیروهای حاظر در منطقه به محاصره صدها دستگاه تانک و نفربر عراقی در امده و اخرین اقدام عراق در جنگ بطور ناجوانمردانه صورت گرفت.


نتیجه :

*- با به محاصره در امدن نیروهای ایرانی فرمانده ایرانی در حضور ناظران سازمان ملل جهت صحبت با طرف عراقی به مواضع عراقی ها مراجعه که در ان محل بازداشت و سپس به اسارت در امده و متعاقب ان 700 نفر دیگر از نیروهای 2500 نفری حاضر در منطقه به اسارت نیروهای عراقی در امدند.

*- در این عملیات با تدبیر فرمانده ایرانی که به اسارت دشمن  در امده بود با تماس بوسیله بیسیم با یگانهای خودی و صدور پیام لازم حدود 1800 نفر از نیروهای ایرانی از رودخانه دویرج عبور نموده و در ساحل شرقی مواضع پدافندی اتخاذ کردند و در نتیجه تعداد اسرا تقلیل یافت

*- به جز اسارت نیروهای ایرانی تلفات و ضایعاتی در این عملیات بوجود نیامد.


منبع :

اطلس نبردهای ماندگار / عملیات های نیروی زمینی در هشت سال دفاع مقدس / چاپ پنجم – صفحه 161

خواندن 982 دفعه