پدافندی طلائیه کوشک

عملیات پدافندی طلائیه – کوشک

1367/04/31

عراق در پایان تیر ماه سال 1367 در اوج قدرت نظامی بدست امده از پیروزی های پی در پی خود قرار داشت هر چند ایران رسما قطع نامه 598،سازمان ملل را پذیرفت ولی عراق با احساس اینکه ایران در ناتوانی مطلق نظامی است و حتی با تکیه بر پذیرش قطع نامه تصور تداوم حملات از طرف مقابل را نیز ندارد اقدام به حمله ناجوان مردانه ای کرد تا شاید بتواند اهداف بدست نیامده در هجوم سراسری هشت سال گذشته را جامه عمل بپوشاند لذا در محور غربی طلائیه و کوشک و ایستگاه حسینیه مجددا نبرد سنگینی را به یگان های در حال باز سازی ایرانی تحمیل نموده و با هدف نزدیک شدن به اهواز و تصرف ان و دستیابی به موقعیت برتری در مذاکرات صلح به طرف اهواز حرکت کرد. سرلشکر شهید مصطفی پژوهنده از فرماندهان شجاع ارتش در این تاریخ به شهادت رسید.


نتیجه:

*- در ساعات اولیه حمله عراق محور خرمشهر – اهواز را تصرف و با سرعت به طرف اهواز پیشروی کرد اما در کنار مقاومت یگان های پراکنده در منطقه هورالعظیم نیروهای داوطلب که از سراسر ایران به طرف جبهه جنوب سرازیر شده بودند با شکست بسیار سنگین و دادن تلفات و ضایعات بسیار بالا مجبور به عقب نشینی به طرف مرزهای بین المللی شد.

*-  حضرت ایت الله خامنه ای که در ان زمان به عنوان رئیس جمهوری و امام جمعه،تهران در منطقه حاضر شده بود ، طی مصاحبه ای اظهار داشتند تا بیرون راندن دشمن در منطقه باقی مانده و تا اخرین نفس ایستادگی خواهد کرد. این مطلب موجب گردید که روزهای حماسه اول جنگ مجددا تکرار شده و زمینه برای تسلیم عراق جهت اجرای قطع نامه 598 در 29 / 05/ 1367 فراهم گردد و بار دیگر دنیا شاهد ادعای دروغین صلح طلبی دشمن شد.

*- بیش از 300 دستگاه تانک و نفربر منهدم و دهها دستگاه نیز به غنیمت نیروهای ایرانی درامد . تعداد بسیاری از نفرات دشمن کشته و زخمی شده و تعداد قابل توجهی به اسارت در امدند.


منبع :

اطلس نبردهای ماندگار / عملیات های نیروی زمینی در هشت سال دفاع مقدس / چاپ پنجم – صفحه 157

 

پیوند به دیگر وبگاه ها

 

خواندن 988 دفعه