فقیه اباد-سیدمختار

آستان مقدس امامزاده سیدمختار (علیه السلام) ـ فقیه آباد

شرح حال: ازنوادگان امام حسن (علیه السلام) معروف می باشد.

شهرت محلی: به امامزاده سیدمختار (علیه السلام) معروف می باشد.

اطلاعات فیزیکی: آستان امامزاده سیدمختار (علیه السلام) در بخش نشتا شهرستان تنکابن، دهستان تمشکل، منطقه جنگلی بسیار زیبای روستای فقیه آباد واقع شده است. بنای ساختمان بقعه بصورت چند ضلعی با نمای سنگ کاری ساخته شده و اسماء جلاله بصورت بسیار زیبا در اطراف بقعه نوشته شده است.وگنبدی بسیاربزرگ و زیبا قرار دارد، سه درخت بلند ماز و به همراه درختان جنگلی مختلف که بیشتر آنها شمشاد است، دور بقعه را احاطه کرده وبه قدری شمشاد در کنار این بقعه زیاد است که شمردن آن کارآسانی نیست. بی جهت نیست که این روستا به شیشار محله شهرت داشته است. گورستانی با سنگ گورهای قدیمی دراطراف بقعه وجوددارد.

ادرس: استان مازندران ـ شهرستان تنکابن ـ بخش نشتا ـ شهر ـ دهستان تمشکل ـ روستای فقیه آباد

زیارتنامه: السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش

 


 منابع:

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

خواندن 3512 دفعه