افندی چغالوند

عملیات آفندی چغالوند [1359/12/26]

میزان تمرکز نیروها و استعداد و نوع یگانهای به کار گرفته شده و شیوه کاربرد نیروها توسط عراق در ابتدای جنگ از دالامپرداغ در مرز ترکیه و تا دهانه اروند در خلیج فارس موید این نکته بود که دشمن در نظر داشت استان خوزستان را کاملاً اشغال نموده و سریعاً با ایجاد حکومت دست نشانده نسبت به جداسازی این استان اقدام نماید در حالیکه در استان های ایلام و کرمانشاه اشغال زمین های پدافندی مناسب و در استان کردستان و آذربایجان غربی تصرف ارتفاعات مرزی جهت سهولت پشتیبانی از گروهک های ضد انقلاب را درنظر داشته است. مقابله با این اهداف نیز به فراخور وضعیت پیش آمده صورت پذیرفت و در این راستا در جبهه های غرب عمدتاً بعد از سد پیشروی عراق ، عملیات آفندی محدود جهت تصرف ارتفاعات و عوارض حساس در نزدیکی خطوط تماس اجرا گردید. ارتفاعات چغالوند با قله 1118متری بلندترین قله رشته ارتاع چرمیان در محور غرب گیلانغرب به قصرشیرین را تشکیل می دهد. و بهترین موقعیت را برای دیده بانی و کنترل دشت گیلانغرب و محور گیلانغرب ، کوه سفید و تنگ حاجیان فراهم می کند. برای تصرف این ارتفاعات قرارگاه لشکر81زرهی کرمانشاه با یگانهایی از سپاه پاسداران در منطقه عملیات آفندی خود را در صبحگاه 26اسفند1359 آغاز نمود و رزمندگان اسلام بعد از 48ساعت با تصرف تمامی اهداف پیش بینی شده دشمن را از منطقه بیرون راندند.


نتیجه:

*- دو ساعت بعد از شروع عملیات ارتفاعات چغالوند آزاد گردید و تا قبل از ظهر، عملیات پاکسازی محورها انجام گرفت و هدف تثبیت شد.

*-  کشته و زخمی نمودن بیش از 200نفر و اسارت 70نفر از تلفات انسانی عراق بود.

*- چهار دستگاه تانک، یکدستگاه خودرو، یکدستگاه جرثقیل و یک عراده توپ همراه مقدار قابل توجهی تجهیزات و سلاح سبک از موارد ضایعات عراق بود.


منبع :

اطلس نبردهای ماندگار / عملیات های نیروی زمینی در هشت سال دفاع مقدس / چاپ پنجم – صفحه 43

 

پیوند به دیگر وبگاه ها

خواندن 912 دفعه