پدافندی خرمشهر

عملیات پدافندی خرمشهر [1359/06/31]

تصرف و اشغال خرمشهر به لحاظ اهمیت ویژه از نظر سیاسی و جغرافیایی در طول هشت سال دفاع مقدس توسط عراق نقطه عطف حملات عراق بوده است.نیروهای عراقی در محور شلمچه – خرمشهر در حالیکه توانایی کافی جهت عبور از رودخانه و حرکت در خشکی را داشتند ، با استفاده از امکانات خود توسط لشکر پنج مکانیزه و سوم زرهی ، تیپ های بیست و شش زرهی و پانزده مکانیزه در روز سی و یک شهریور هجوم گسترده ای را به طرف خرمشهر اغاز کردند. این هجوم همراه با حمایت هوایی و اتش توپخانه بود که تمام مناطق خرمشهر را مورد حمله قرار داد. یگانهایی از لشگر 92 زرهی نیروی زمینی ارتش جمهمری اسلامی ایران از جمله گردان های 151 با رشادت سرگرد شهید مصطفی کبریائی همراه عناصری از سپاه و نیروهای داوطلب مردمی و تکاوران دریایی و یگانهای دیگر بصورت پراکنده در مقابل حمله دشمن مقاومت میکردند. همچنین دانشجویان دانشگاه افسری امام علی علیه السلام با فرماندهی سرهنگ سید موسی نامجو روز سوم مهر ماه خود را به خرمشهر رساندند و در کنار دیگر رزمندگان در مقاومت ایران در جنگ شرکت و شهیدان گرانقدری را تقدیم انقلاب کردند. دشمن قصد داشت خرمشهر را تصرف و راه خود را برای حرکت به طرف ابادان و اهواز از این محور تسهیل سازد و نهایتا به منابع صنعتی و نفتی استان خوزستان دست یابد ، مقاومت دلیرانه و سرسختانه ارتش ، سپاه و مردم ایران در طول 34 روز نبرد سنگین و تن به تن حماسه های بدیعی را از ایثار و شهامت خلق نمود. حماسه ای که هر چند در تاریخ جنگ نهایتا پایان ان را پیروزی نسبی عراق رقم زده است ولی نباید پوشیده بماند ، که عراق نه تنها نتوانست از طریق اب اقدامی را انجام دهد بلکه بعد از تصرف قسمت شمال غربی خرمشهر در شمال رودخانه اروند مجبور به توقف در کنار پل گردید و هرگز نتوانست قسمت دیگر خرمشهر را اشغال و تصرف نماید و نهایتا از وحشت حمله رزمندگان ایرانی مجبور شد پل را در سمت خودش تخریب نموده و در ساحل رودخانه پدافند نماید.


 نتیجه :

*- در طول 34 روز نبرد شدید د مداوم عراق توانست بعد از پذیرش تلفات و ضایعات بسیار سنگین از مرز عبور کرده و قسمت اعظم خرمشهر را به اشغال خود در اورد و به علت عدم دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده با عبور از کارون در شمال ابادان به طرف بهمنشیر حرکت و بطور ناقص ابادان را محاصره کرد.

 *- در این عملیات نقش گردان 151 دژ و تکاوران دریائی بسیار با اهمیت ارزیابی شده است هر چند در پایان این گردان ها تقریبا متلاشی شده بودند ولی ایستادگی پرسنل ان در عدم وصول عراق به اهداف اصلی نقش اساسی داشته است.


منبع : اطلس نبردهای ماندگار / عملیات های نیروی زمینی در هشت سال دفاع مقدس / چاپ پنجم – صفحه 19

 

پیوند به دیگر وبگاه ها

 

خواندن 937 دفعه