شهرستان میاندوآب

شهرستان میاندوآب (0)

 شهرستان میاندوآب 2233 کیلومتر مربع وسعت دارد. بقایای آثار باستانی داش تپه در محدوده میاندوآب قرار دارد. تالاب های قره گل، یسریل آباد و چشمه زندان سلیمان از جمله مناظر دیدنی آن به شمار می روند. شهر میاندوآب در 166 کیلومتر جنوب شرقی ارومیه واقع شده است. به دلیل آنکه این شهر میان زرینه رود و سیمینه رود – که به دریاچه ارومیه میریزند – واقع شده است، میاندوآب نامیده می شود.

 

اکثر مردم میاندوآب آذری زبان هستند و کردها بیشتر در حومه غربی و جنوبی شهر سکونت دارند. بعد از بروز بحران در مناطق کردنشین، گروه های ضد انقلاب بارها به نزدیکی میاندوآب آمده و در برخی موارد با نفوذ به شهر، امنیت آن را بر هم میزدند. این گروه ها در 29/4/1358 به اردوگاه گروه 14 مراغه – که برای برقراری امنیت میاندوآب در اطراف این شهر مستقر شده بود – با توپ، خمپاره و تیربار حمله کردند. در حادثه دیگری گروه های تجزیه طلب در مسیر یک ستون متشکل از نیروهای ارتش، سپاه و بسیج در 26/9/1359 کمین کرده و 24 نفر شهید و 19 نفر مجروح کردند. در این درگیری حدود 100 نفر از شورشیان نیز کشته یا مجروح شدند. این اقدام شرارت آمیز موجب شد تا سپاه و ژاندارمری میاندوآب در سال های بعد با همکاری تیپ ویژه شهدا و تیپ شهید بروجردی، عملیات های متعددی را در اطراف میاندوآب انجام دهند و امنیت را مجددا به شهر بازگردانند.

 

میاندوآب در دوران جنگ تحمیلی 9 بار توسط هواپیماها و موشک های ارتش بعث عراق مورد اصابت قرار گرفت که طی آن 87 نفر از مردم شهید و 175 نفر مجروح شدند.

شما اینجا هستید: صفحه اصلی سرزمین نور مناطق عملیاتی شمال غرب شهرستان میاندوآب