شهرستان مهاباد‏

شهرستان مهاباد‏ (0)

شهرستان مهاباد 2592 کیلومترمربع وسعت دارد. آثار باستانی گوردخمه فخری گاه، نقوش صخره ای هنجیران، مسجد جامع و دژ قلات در آن وجود دارد. غارهای سهولان، فقرقا، راکاد و دریاچه مهاباد از جمله مناظر دیدنی آن محسوب می شوند. شهر مهاباد در 120 کیلومتری جنوب ارومیه واقع شده است. نام این شهر ابتدا ساوجبلاغ(چشمه سرد) بود و در سال 1314 به مهاباد تغییر نام یافت.

 

تشکیل جمهوری مهاباد توسط قاضی محمد در 3/11/1324 موجب شد تا مهاباد به عنوان مهم ترین شهر مناطق کردنشین چهار کشور ایران، عراق، ترکیه و سوریه به شمار آید. گروه های ضد انقلاب با در نظر گرفتن این اهمیت، یکی از اصلی ترین پایگاه های مرکزی خود را در شهر مهاباد قرار دادند و در اولین اقدام، یک هفته پس از پیروزی انقلاب پادگان تیپ 3 مهاباد را در 29/11/1357 به اشغال خود درآورده، سلاح ها و مهمات آن را غارت کردند. هیئت های متعددی از سوی امام خمینی(ره) و دولت موقت برای جلوگیری از بروز بحران در مناطق کردنشین اعزام شدند؛ ولی مذاکرات آنها نتیجه ای نبخشید. نیروهای ارتش، سپاه و ژاندارمری با همکاری مردم در 12/6/1358 مهاباد را ازکنترل گروه های ضد انقلاب خارج ساختند. شورشیان مجددا از دولت درخواست کردند تا بحران را از طریق مذاکره حل کند. هیئت حسن نیت در 10/8/1358 به مهاباد اعزام شد؛ اما اقدامات شرارت آمیز گروه های کمونیستی به ویژه کومله و چریک های فدایی خلق با همکاری عزالدین حسینی مذاکرات را به بن بست کشاند. یگان های ارتش، سپاه و ژاندارمری در 26/6/1359 مجددا کنترل مهاباد را به دست گرفتند و اقدامات بعدی را برای آزادسازی جاده ها و مناطق بینابینی به عمل آوردند.

 

مهاباد در دوران جنگ تحمیلی 13 بار مورد هجوم هواپیماهای ارتش بعثی عراق قرار گرفت که منجر به شهادت 80 نفر و مجروح شدن 336 نفر شد.

شما اینجا هستید: صفحه اصلی سرزمین نور مناطق عملیاتی شمال غرب شهرستان مهاباد‏