شهرستان ماکو‏

شهرستان ماکو‏ (0)

شهرستان ماکو 4335 کیلومترمربع وسعت دارد. آثار باستانی متعددی از جمله قلعه رواز، کلیساهای تاتائوس، زورزور، استپانوس و بام فرهاد و همچنین چند آثار تاریخی مانند عمارت کلاه فرنگی ، حمام قدیمی و کاخ موزه باغچه جوق در محدوده این شهرستان وجود دارد. شهر ماکو در 270 کیلومتری شمال ارومیه و در منتهی الیه شمال غربی ایران واقع شده است. فاصله این شهر از مرز 15 کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا  1634 متر است.

ماکو یکی از قلعه های مستحکم سرحدات ایران با عثمانی محسوب می شد. منطقه چالدران –که محل درگیری با نیروهای متجاوز عثمانی در سال 920 قمری بوده است– در جنوب ماکو واقع شده و در حال حاضر به شهرستان چالدران(سیه چشمه) تبدیل شده است.

به دنبال بروز بحران در مناطق کردنشین و وجود کردها در منطقه غرب ماکو، گروه های ضد انقلاب به ایجاد تشکیلات در روستاهای منطقه اقدام کردند و برای مدتی نوار مرزی ماکو با ترکیه را نا امن کردند. این گروه ها در 21/3/1359 جواد قنبری –فرمانده سپاه ماکو– و سرهنگ سلطان بیگی – فرمانده هنگ ژاندارمری ماکو – و استوار محمد محمد زاده – رئیس یکی از پایگاه ها – را که برای بازدید به روستای یارین قییه رفته بودند به اسارت درآورده و آنها را به شهادت رساندند. بعد از این حادثه هنگ ژاندارمری ماکو ضرب الاجلی برای تحویل سلاح گروه ها و افراد طرفدار آنها در منطقه ماکو صادر کرد. در مدت کوتاهی 3669 قبضه اسلحه تحویل ژاندارمری گردید و با این اقدام برای مدتی امنیت نسبی به منطقه بازگشت.

در دوره جنگ تحمیلی هواپیماهای عراق یک بار در 23/4/1360 ماکو را بمباران کردند اما به علت شرایط جغرافیای آن نتوانستند بمب ها را با دقت رها کنند و فقط خسارات مالی به برخی از تاسیسات و ابنیه این شهر وارد شد.