شهرستان سلماس

شهرستان سلماس (0)

شهرستان سلماس 2544 کیلومترمربع وسعت دارد. در این شهرستان آثار باستانی متعددی مانند قلعه چهریق، حجاری خان تختی، کلیساهای وانک، مارقور یاقوس، سنت جرج و مارگیو کیس و آثار تاریخی گورچین قلعه و سد های تازه شهر و جمال آباد وجود دارد. شهر سلماس در 91 کیلومتری شمال ارومیه و در 30 کیلومتری مرز واقع شده است. این شهر در سال 1309 طی زلزله ای کاملا ویران شد و به همین دلیل شهر جدیدی در کنار بقایای شهر قبلی بنا گردید.

کردها در منطقه غرب سلماس –که هم مرز با ترکیه است– سکونت دارند در فروردین 1358 طرفداران حزب دموکرات و کومله و اشرار وابسته به صنار مامدی و ظاهر بدری، روستاهای این منطقه را به آشوب کشیدند و حدود 200 نفر از روستاییان را آواره و خانه و زمین های آنها را مصادره کردند. این افراد تجزیه طلب همچنین بارها در جاده سلماس به ارومیه، به ویژه در گردنه قوشچی با ایجاد کمین خودروهای عبوری را غارت کردند. اشرار وابسته به صنار مامدی در روز شنبه 3/6/1358 حمله گسترده ای به شهر سلماس کردند. نیروهای نظامی و انتظامی با همکاری مردم این حمله را دفع و شورشیان را متواری کردند. نا امنی در روستاها و جاده های اطراف سلماس گسترش یافت. ضد انقلاب بارها به ستون های ارتش و ژاندارمری حمله کرد. مردم سلماس که خواهان تغییر این وضعیت بودند در 9/11/1358 در سالن شهرداری تحصن کردند و با برگزاری تظاهرات، خواستار بازگشت امنیت در سطح شهر شدند.

سلماس در دوران جنگ تحمیلی 9 بار مورد هجوم هواپیماهای ارتش بعث عراق قرار گرفت. در این حملات 75 نفر شهید و 189 نفر مجروح شدند.