شهرستان اشنویه‏

شهرستان اشنویه‏ (0)

شهرستان اشنویه از شمال به ارومیه، از شرق به نقده، از جنوب به پیرانشهر و از غرب به مرز عراق محدود می شود. وسعت این شهرستان 1193 کیلومتر می باشد. شهر اشنویه در 73 کیلومتری جنوب ارومیه و در 15 کیلومتری مرز ایران و عراق واقع شده است. ارتفاع شهر از سطح دریا 1470 متر می باشد. این شهر تاریخی در دوران حیات خود محل وقوع چند جنگ بین دولت های عثمانی و ایران و عثمانی و روس بوده است. از جمله آثار باستانی آن کتیبه ای است به ارتفاع 170 سانتی متر، با دو زبان اورارتویی و آشوری که در کیله شین قرار دارد.

نزدیکی اشنویه به مرز کشورهای عراق و ترکیه موجب گردید تا از همان ابتدای بروز بحران در مناطق کرد نشین، گروه های ضد انقلاب تشکیلات متعددی را در این شهر ایجاد نمایند و کنترل آن را در دست بگیرند. فرمان امام خمینی(ره) در 27/5/1358 موجب شد مردم اشنویه در 12/6/1358 دفاتر گروه ها در این شهر تعطیل کرده و از نیروهای ارتش و سپاه درخواست کنند تا برای برقراری نظم و امنیت وارد شهر شوند. حین مذاکرات هیئت حسن نیت مجددا کنترل شهر در اختیار گروه های ضد انقلاب قرار گرفت. اما هنگامی که با کارشکنی گروه های کمونیستی تندرو این مذاکرات به نتیجه نرسید. این شهر مجددا در 19/6/1360 توسط یگان های ارتش، سپاه و ژاندارمری از اشغال گروه های ضد انقلاب خارج شد و عملیات آزادسازی محورهای ارتباطی و مناطق بینابینی آغاز شد. بعد از گسترش دامنه جنگ تحمیلی به مناطق شمال غرب کشور، یگان های سپاه و ارتش با کمک نیروهای مسعود بارزانی(حزب دمکرات کردستان عراق) چند عملیات در مناطق مرزی اشنویه انجام دادند و بخش هایی از مناطق شمال عراق را به کنترل خود در آوردند. همچنین با فعال شدن قرارگاه رمضان در مناطق مرزی اشنویه و پیرانشهر و همکاری بارزانی ها با این قرارگاه، عملیات های متعدد چریکی در چشت جبهه ارتش عراق انجام شد و ضرباتی بر این ارتش وارد شد.

شهر اشنویه در دوران جنگ تحمیلی 9 بار مورد حمله هواپیماهای عراق قرار گرفت که با توجه به خارج شدن مردم از شهر در مواقع حساس فقط دو نفر ساکانان کشته و 30 نفر مجروح شدند.

شما اینجا هستید: صفحه اصلی سرزمین نور مناطق عملیاتی شمال غرب شهرستان اشنویه‏